Odwiedzając Zagłębie Miedziowe, trudno nie spotkać kogoś, kto pracuje w KGHM albo dla KGHM. Pracowników miedziowego giganta można bezbłędnie rozpoznać na ulicach czy w sklepach: choćby po odzieży z charakterystycznym, czteroliterowym logo. Nic dziwnego. KGHM jest nie tylko największym pracodawcą w regionie, ale również jednym z największych w Polsce. Pracodawcą, który nie tylko dobrze płaci (co doskonale widać na mapie gmin, w których najlepiej się zarabia) ale i dba o swoich ludzi i region, poprzez szereg akcji czy inicjatyw wspierających życie społeczne, dzięki czemu mieszkańcy identyfikują się z firmą.
Miedziowa Spółka
Przedstawmy samą firmę. KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem cennych surowców naturalnych, przede wszystkim miedzi. Kontroluje 40 mln ton rud tego surowca, ale także molibdenu, niklu, złota, platyny, palladu. Prowadzi projekty górnicze na trzech kontynentach – poza Europą, w obu Amerykach.
Plasuje się w ścisłej czołówce producentów miedzi. W roku 2024 r. koncern zajął 8. miejsce na świecie, jeśli chodzi o produkcję miedzi elektrolitycznej, oraz 2. miejsce w rankingu World Silver Survey 2025 w kategorii największych producentów srebra. KGHM od kilku lat utrzymuje się na 1. miejscu, jeśli chodzi o największe kopalnie srebra na świecie. Dzięki produkcji innych metali, koncern zajmuje mocną pozycję w gronie światowych przedsiębiorstw multisurowcowych.
Sercem koncernu jest największe w Europie złoże rudy miedzi zlokalizowane w południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku. To tu znajdują się zakłady górnicze: Rudna – jedna z największych głębinowych kopalń rudy miedzi na świecie, Lubin – najstarsza kopalnia w Zagłębiu Miedziowym, oraz Polkowice-Sieroszowice, a także Huty Miedzi Głogów i Legnica oraz Huta Miedzi Cedynia – nowoczesna walcownia produkująca najwyżej przetworzone produkty z miedzi oferowane przez KGHM. Ciąg technologiczny KGHM Polska Miedź S.A. łączy ze sobą kopalnie, zakład wzbogacania rud, huty oraz zakłady zajmujące się procesem unieszkodliwiania odpadów powydobywczych.
Nie tylko górnicy i metalurdzy
W Oddziałach KGHM Polska Miedź S.A. na Dolnym Śląsku pracuje niemal 19 tys. osób. W całej Grupie Kapitałowej, w tym zakładach produkcyjnych w Ameryce Północnej i Południowej, jest ich łącznie ponad 34 tys. Jednak myliłby się ten, kto sądziłby, że wśród nich to wyłącznie górnicy i hutnicy.
Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź S.A. zajmuje się nie tylko kopalnictwem rud miedzi i metali nieżelaznych oraz produkcją innych metali, m.in. miedzi, srebra, molibdenu, niklu, złota, platyny, palladu, a także produkcją wyrobów z miedzi i metali szlachetnych. W zakres jej działalności wchodzi m.in. recykling metali nieżelaznych, usługi budownictwa podziemnego, produkcja maszyn i urządzeń górniczych, usługi transportowe, usługi z zakresu badań, analiz i projektowania, odzyskiwanie metali towarzyszących rudom miedzi, a nawet produkcja kruszyw drogowych. Do obsługi tych wszystkich obszarów potrzebni są specjaliści.
Dlatego KGHM oferuje ścieżki rozwoju w wielu dziedzinach związanych nie tylko z górnictwem i metalurgią, ale także mechatroniką, elektryką, energetyką czy ochroną środowiska.
Dobry pracodawca
KGHM postrzegany jest jako bardzo dobry pracodawca. Potwierdzają to nagrody i wyróżnienia, które firma regularnie zdobywa. Co roku zajmuje wysoką pozycję choćby w Randstad Employer Brand Research – reprezentatywnym badaniu dotyczącym wizerunku marki pracodawcy i czynników atrakcyjności zatrudnienia. W tym prestiżowym zestawieniu KGHM jest obecny od 2011 r., kilkakrotnie plasując się na podium w kategorii najlepszych pracodawców. Niezmiennie pozostaje też liderem sektora Surowce i paliwa.
Respondenci wśród głównych atutów miedziowego koncernu wymieniają dobrą sytuację finansową, płace (w ubiegłorocznej edycji badania KGHM Polska Miedź zajęła 1. miejsce pod względem atrakcyjności wynagrodzenia), a także benefity, stabilność zatrudnienia, wdrażanie najnowszych technologii oraz dobrą reputację przedsiębiorstwa.
Jak więc praca w tym koncernie wygląda w praktyce? Zacznijmy od płac, czyli tego, co budzi zwykle największą ciekawość.
Wynagrodzenia i benefity
W KGHM SA zarabia się naprawdę dobrze. Przeciętne wynagrodzenie w spółce już od kilku lat to kilkanaście tysięcy złotych. Co ciekawe, na mocy dialogu pomiędzy pracodawcą, a stroną społeczną, co roku jest ono waloryzowane. I choćby dlatego, od 1 stycznia tego roku pracownicy dostali podwyżki stawek płac zasadniczych o 9,2 proc. Pod względem wysokości płac koncern utrzymuje się zatem w czołówce pracodawców w Polsce.
Ponadto, oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, firma oferuje pracownikom m.in.: 14. pensję, nagrodę z zysku, nagrody jubileuszowe, świadczenia wypoczynkowe, ekwiwalent na pokrycie wydatków szkolnych i odprawę emerytalno-rentową.
Benefity pozapłacowe
Wysokie płace to jednak nie wszystko. Pracownicy KGHM Polska Miedź mają zapewnioną abonamentową opiekę medyczną. Są objęci ubezpieczeniami grupowymi. Uzyskują również dofinansowanie dojazdów do pracy, do wypoczynku dzieci i młodzieży, a także do imprez kulturalno-oświatowych. Zatrudniając się w KGHM, można też liczyć na pakiety sportowe, a po przepracowaniu kilku lat, w razie potrzeby – na wczasy profilaktyczno-lecznicze. Zatrudnieni w KHGM są również objęci Pracowniczym Programem Emerytalnym, a przechodząc na emeryturę mają dostęp do najwyższej, możliwej stawki emerytalnej. Firma dba także o przyszłych mieszkańców regionu, oferując w swoim portfolio program CUdowni Rodzice, dzięki któremu pracownicy z okazji narodzin dziecka otrzymują pakiety upominkowe (do grudnia ub. roku trafiły do ponad 2 tys. rodziców).
Stabilność zatrudnienia
Pracownicy KGHM nie muszą obawiać się o swoje miejsca pracy. Nie tylko dlatego, że miedź to surowiec krytyczny, a według prognoz globalne zapotrzebowanie na nią w ciągu 10 lat może się zwiększyć nawet o 20 proc (agenda ONZ ds. handlu i rozwoju UNCTAD prognozuje wzrost światowego popytu na miedź o ponad 40 proc. między rokiem 2023 a 2040). To także efekt mądrej strategii pracowniczej – wskaźnik fluktuacji czy odejść z firmy jest od wielu lat na niskim poziomie, poniżej 10 procent. A zdecydowana większość, to po prostu efekt przejścia na emeryturę.
Niemniej czynnikiem zachęcającym do pozostania w firmie aż do emerytury, jest stale rosnący popyt na miedź. To właśnie ona – po znacznie droższym srebrze – ma największą spośród wszystkich metali przewodność elektryczną i dlatego będzie niezbędna do budowy infrastruktury odnawialnych źródeł energii i sieci przesyłowych. Na przykład budowa elektrowni słonecznej o mocy 1 MW wymaga od 3,1 do 4,5 t miedzi. Zapotrzebowanie na miedź napędza również rozwój elektromobilności: do produkcji samochodu elektrycznego potrzeba czterokrotnie więcej miedzi niż do tego z napędem spalinowym. Ludzie o tym wiedzą, dlatego wiążą się z firmą przeważnie na całe życie.
Szkolenia i rozwój
Jak podkreślają przedstawiciele KGHM, spółce zależy na rozwoju pracowników, umożliwianiu im zdobywania kompetencji niezbędnych do rozwijania ścieżek kariery. Miedziowy koncern oferuje zatem różnorakie możliwości podnoszenia kompetencji zawodowych, menedżerskich i specjalistycznych. To m.in. dofinansowanie nauki na studiach wyższych (również MBA) oraz na studiach podyplomowych. Pracownicy mogą uczestniczyć również w szkoleniach m.in. podnoszących kompetencje językowe (nauka języków obcych), menedżerskie czy interpersonalne. W spółce realizowane są także szkolenia wymagane określonymi przepisami, m.in. z zakresu BHP oraz szkolenia i egzaminy dające uprawnienia do objęcia konkretnych stanowisk wymagających umiejętności specjalistycznych.
Realne korzyści dla klas patronackich
KGHM myśli też o przyszłych kadrach, mocno inwestując w rozwój młodych ludzi. Od 2018 działa program „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”, oceniany jako jeden z najlepszych w kraju programów łączących biznes z edukacją. „Kompetentni”, to program klas patronackich dla uczniów szkół ponadpodstawowych, które działają w 10 szkołach regionu Zagłębia Miedziowego. Patronatem objęte są zawody ważne z perspektywy przemysłu miedziowego. Obok klas górniczych czy związanych z metalurgią, koncernowi KGHM zależy również na elektrykach, automatykach, mechatronikach czy mechanikach.
Uczniowie mają nie tylko możliwość otrzymania stypendiów, mogą również uczestniczyć w praktykach zawodowych w oddziałach KGHM czy przeznaczonych dla nich programach stażowych. Ale też organizowane są dla nich różne inicjatywy – sportowe, edukacyjne, olimpiady wiedzy o KGHM czy nawet warsztaty robienia biżuterii z... miedzi. Celem jest pokazanie firmy z nieco innej perspektywy, zbudowania relacji z młodym pokoleniem, które w przyszłości może stanowić o sile Spółki. A przy okazji pokazać, że KGHM może być dla nich najlepszym miejscem do rozwoju.
Efektem tej pracy jest ilość absolwentów programu, którzy podjęli pracę w Oddziałach KGHM. Na dziś jest ich 528, a w tej grupie jest także pierwsza kobieta na stanowisku robotniczym. Absolwenta kierunku mechatronicznego, dzięki programowi stażowemu dla „Kompetentnych”, znalazła zatrudnienie w Oddziale ZG Rudna i dziś jest mechanikiem pod ziemią. Sam program cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów i wielu z nich z chęcią chce dołączyć do #TeamKompetentni.
Bezpieczeństwo
Jedną z najważniejszych wartości KGHM w odniesieniu do pracowników, środowiska, jak i społeczności lokalnych jest bezpieczeństwo – deklaruje spółka. Dlatego firma buduje kulturę bezpiecznej pracy opartej na szkoleniu pracowników, wdrażaniu innowacyjnych technologii oraz systemów zarządzania bezpieczeństwem.
Organizację pracy w KGHM podporządkowano zasadzie „Zero szkód”. Celem jest identyfikacja zagrożeń, właściwe przygotowanie pod względem bezpieczeństwa i wyposażenie w odpowiednie środki techniczne wszystkich stanowisk pracy w kopalniach i zakładach. Firma posiada systemy wczesnego reagowania na możliwość wystąpienia awarii i stale monitoruje stan środowiska pracy.
Jest to niezbędne, bo KGHM prowadzi wydobycie rud miedzi i innych metali w kopalniach podziemnych, których pokłady eksploatacyjne znajdują się nawet poniżej 1000 metrów pod ziemią, oraz w zakładach odkrywkowych. Urobek trafia do hut i zakładów przetwórczych. Są to wymagające i związane z wieloma zagrożeniami środowiska pracy.
Poprawie bezpieczeństwa ma służyć kampania „Jestem świadomy konsekwencji – odpowiedzialny za siebie i innych”, która ma na celu eksponowanie znaczenia BHP w codziennej pracy oddziałów KGHM. Podkreślając, że w kwestii bezpieczeństwa nie ma miejsca na kompromisy, kampania kładzie nacisk na to, że działania i decyzje pracowników mają realny wpływ na to, jak i czy wrócą do tych, którzy na nich czekają. Na szafkach pracowniczych czy w pomieszczeniach socjalnych pracownicy znajdują karteczki/postit, które imitują wiadomości od najbliższych.
Po godzinach
Od wielu lat pracownicy KGHM znani są ze swoich akcji prospołecznych, a Wolontariat spółki jest jednym z najprężniej działających w tego typu organizacjach. To efekt zaangażowania i centralnie skoordynowanych działań.
Akcje, które prowadzą dają nie tylko możliwość rozwoju własnych pasji i zainteresowań, ale także pomocy innym. Wolontariusze KGHM oddają honorowo krew, pomagają osobom niepełnosprawnym, sprzątają lasy czy też chronią pszczoły (w pobliżu oddziałów KGHM stanęło już kilkanaście uli).
Tradycją jest, że z okazji tłustego czwartku słodkości w Oddziałach sprzedawane są pod hasłem „Pączek ze szlachetnym nadzieniem”. Zebrane w ten sposób pieniądze trafiają do rodzin pracowników KGHM, którzy potrzebują wsparcia w zakresie leczenia czy rehabilitacji. Tylko w 2025 r. uzyskano na ten cel kwotę ponad 178 tys. zł.
To także dbanie o otoczenie społeczne. W kwietniu wolontariusze KGHM wraz z rodzinami i przyjaciółmi przybyli w okolicę Huty Miedzi Głogów, aby razem posadzić tysiące nowych dębów i buków. W ten sposób pracownicy KGHM po raz kolejny uczcili Światowy Dzień Ziemi.
Nic dziwnego, że dzięki swoim działaniom KGHM w regionie Zagłębia Miedziowego jest pracodawcą pierwszego wyboru. Świadczy o tym także zainteresowanie firmą na targach pracy, podczas których koordynatorzy miedziowej spółki, ubrani w charakterystyczne koszule w kratę, prezentują szeroką ofertę.
Za wyborem takiego pracodawcy przemawia nie tylko różnorodność możliwości, ale i szeroki wachlarz pracowniczych korzyści.
Autor: Katarzyna Świrydowicz