Galeria Północna - największe centrum handlowe wybudowane w Warszawie w ciągu ostatnich dziesięciu lat - pochwaliła się otrzymaniem certyfikatu LEED na poziomie Gold. Certyfikacja LEED to system wspierający tworzenie zdrowych, wydajnych i ekonomicznych „zielonych” budynków. Głównym celem systemu oceny jest promowanie ochrony środowiska i rozwiązań ekologicznych, takich jak oszczędzanie energii, wody i zasobów naturalnych, wytwarzanie mniejszej ilości odpadów i ochrona zdrowia.
Warszawska galeria handlowa została doceniona głównie za zielony ogród, który znajduje się na jej dachu. Służy on również jako teren rekreacyjny z dużym placem zabaw. Obsadzenie dachu roślinnością miało także za zadanie zniwelowanie efektu miejskiej wyspy ciepła, ograniczenie zużycia energii, a także pochłanianie dwutlenku węgla. Szczególną uwagę w procesie certyfikacji zwróciło zmniejszenie zużycia wody na poziomie 45 proc., czyli dwukrotnie wyższym, niż wymagany do otrzymania certyfikatu. Jak podaje operator budynku, taki wynik był możliwy dzięki systemowi zagospodarowania wody deszczowej, a także zasługa roślin przystosowanych do lokalnego środowiska o zminimalizowanej potrzebie pobierania wody. Co więcej, w Galerii Północnej zastosowano również rozwiązania mające na celu obniżenie zużycia energii elektrycznej. W obiekcie wykorzystano sprzęt o wysokim stopniu efektywności energetycznej.
– Począwszy od etapu planowania tej inwestycji, chcieliśmy stworzyć przestrzeń wielofunkcyjną i przyjazną dla środowiska. Obecnie Galerię Północną odwiedzają co miesiąc setki tysięcy osób, w szczególności rodziny z dziećmi i młodzież. Certyfikacja LEED na poziomie Gold to dowód na to, że centrum zapewnia wartość dodaną dla lokalnej społeczności, co jest dla nas szczególnie ważne. Cieszymy się, że możemy dać przykład, jak duża inwestycja komercyjna może powstać z myślą o ludziach i środowisku naturalnym. – komentuje Agnieszka Nowak, dyrektor zarządzająca Galerii Północnej z GTC.
– Otrzymanie certyfikatu to zwieńczenie czteroletniego procesu i niezliczonych godzin codziennej inspirującej pracy całego zespołu związanych z jego uzyskaniem zarówno na etapie projektowania, jak i realizacji. Bardzo rygorystyczne wymagania tych standardów nałożyły na nas konieczność nie tylko ekologicznego projektowania, ale również wykonywania dodatkowych analiz, m.in. śledzenia dróg dostaw materiałów, analizy składu materiałów wykorzystywanych do prac budowlanych i wszelkich zrównoważonych certyfikatów. Bardzo rozbudowany model energetyczny potwierdził wysoką sprawność zastosowanych urządzeń. Zastosowaliśmy urządzenia gwarantujące odzysk energii na poziomie 90 proc. oraz wprowadziliśmy rozwiązania radykalnie zmniejszając ilość emitowanego ciepła. – dodaje Piotr Kroenke, Dyrektor Generalny GTC.