Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała dziś o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. W komunikacie uzasadniającym tę decyzję Rada informuje, że zapoznała się z wynikami marcowej projekcji inflacji i PKB z modelu NECMOD. Jest ona bardziej optymistyczna od projekcji z listopada 2022 roku.
Kiedy jednocyfrowa inflacja?
Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 28 lutego 2023 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 10,2 – 13,5 proc. w 2023 r., podczas gdy listopadowa projekcja wskazywała przedział 11,1 – 15,3 proc. Choć obecna prognoza jest lepsza od tej z końcówki zeszłego roku, to wynika z niej, że jednocyfrowej inflacji w tym roku nie będzie.
W jednocyfrową inflację wierzy wiceminister finansów Artur Soboń o czym mówił w rozmowie z TVP Info. – Bank centralny jest ostrożny. To jest prognoza bliższa prognozie na przykład Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Są prognozy bardziej i mniej optymistyczne, ale wszystkie są mniej więcej w tym przedziale. Zakładam, że pod koniec roku będzie jednak nieco poniżej 10 proc. i że w przyszłym roku będzie bliżej 5 niż 7 proc. – powiedział w programie „Gość Wiadomości" wiceszef resortu finansów.
Z najnowszej projekcji przedstawionej dziś przez Radę Polityki Pieniężnej wynika, że inflacja w przyszłym roku wyniesie od 3,9 do 7,5 proc. Z kolei na 2025 rok prognozowany jest przedział od 2 do 5 proc.
Czytaj też:
Obniżki stóp procentowych w tym roku? Główny ekonomista Banku Pekao dla WprostCzytaj też:
Wiceminister finansów: Nasza gospodarka jest odporna na kryzysy zewnętrzne