„Co przyniesie 2024 rok”. Zagrożenie ze wschodu rośnie, ale nasze elity polityczne skupiają się na trzeciorzędnych zabawach w piaskownicy. Łatwo w takich warunkach zakwestionować sens stawiania oporu Rosji i szukać porozumienia z nową osią zła – ostrzega Jakub Mielnik.
„Rok podwójnych wyborów”. Prof. Jarosław Flis, socjolog, znawca systemów wyborczych, w rozmowie z Elizą Olczyk rozważa możliwy przebieg nadchodzących wyborów samorządowych i europejskich oraz analizuje „wojnę” o TVP.
„Polityczne »naj« 2023 roku”. Największym zaskoczeniem mijającego roku była ogromna frekwencja wyborcza w wyborach parlamentarnych 15 października. Były też w mijającym roku inne nadzwyczajne wydarzenia – pisze Eliza Olczyk.
Co jeszcze w nowym „Wprost”?
„Między autorytaryzmem a gangiem Olsena”. – Kaczyński naruszył wiele reguł, które były wcześniej respektowane, ale jednocześnie nie wprowadził żadnej zmiany, które jest nieodwracalna – tłumaczy Agatonowi Kozińskiemu politolog, prof. Rafał Matyja.
„Tusk myśli, że jest patriotą”. Zofia Romaszewska, doradczyni prezydenta, mówi Agnieszce Niesłuchowskiej-Szczepańskiej m.in. o relacjach prezydenta z premierem i ocenia, czy prezydent postąpił dobrze, ułaskawiając Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
„Niszczyciel w Redzikowie”. 15 grudnia w miejscowości Redzikowo odbyła się formalna uroczystość ogłoszenia gotowości operacyjnej amerykańskiej bazy, której sercem jest system obrony antyrakietowej. Więcej w tekście Łukasza Pacholskiego.
„Nadchodzi rok zmian w polskim Kościele”. To właśnie w tym roku dokonać się powinno kilka kluczowych zmian personalnych, które mogą, choć wcale nie muszą, określić przyszłość katolicyzmu w Polsce – pisze Tomasz P. Terlikowski.
„Kryzys w polskim Kościele”. Kościół w Polsce wchodzi w nowy rok podzielony i poturbowany. Prezydent podpisał ustawę o in vitro, część duchownych uznała możliwość błogosławienia parom LGBT za drogę do schizmy itd.– analizuje Marcin Makowski.
„Trud małżeństwa niesakramentalnego”. Marta Byczkowska-Nowak opisuje trudną sytuację i rozterki osób głęboko wierzących, które po rozwodzie stworzyły nowy związek, a Kościół go nie akceptuje i wywiera silną presję, by nie żyły w grzechu.
„Sygnalistki z Teatru Dramatycznego”. Krystyna Romanowska rozmawia z kobietami, które odważyły się mówić o tym, co naprawdę kryje się pod hasłami „czułość w miejscu pracy” i „walka z patriarchatem”, jakimi szermuje Monika Strzępka, dyrektorka teatru.
„Wreszcie czuję dobrą zmianę”. – Jestem przede wszystkim tatą i mężczyzną, który dba o rodzinę. Wymagało to gigantycznych nakładów siły i determinacji, ale udało mi się – wyznaje w wywiadzie Katarzyny Burzyńskiej-Sychowicz aktor Piotr Stramowski.
„Jak kochankowie ukrywają romans w święta”. Pamiętacie państwo mnogą osobowość – dr Jekyll i pan Hyde – z powieści Stevensona? Jest ich więcej niż nam się zdaje – tłumaczy w felietonie Zbigniew Lew-Starowicz.
„»Frankowicze« nadal w sądach”. Koniec roku 2023 był zdecydowanie korzystny dla kredytobiorców frankowych. Co pozostało bankom? Odpowiedź w tekście Magdaleny Pledziewicz.
„Co z systemem emerytalnym”. Emerytura obywatelska to dobry pomysł, ale jako zupełnie inny system zabezpieczenia senioralnego – taka emerytura przysługiwałaby każdemu, bo jest obywatelem – postuluje Jerzy Wysocki.
„Tenis mnie zaskakuje”. Początek minionego sezonu w wykonaniu Magdy Linette był bardzo udany. Przebojem wdarła się do półfinału Australian Open, gdzie przegrała z Aryną Sabalenką, późniejszą triumfatorką. Z tenisistką rozmawia Michał Winiarczyk.
„Najpotężniejsza organizacja swoich czasów”. Powstał w Wigilię i wydawało się, że nikt nie jest w stanie go pokonać. To akurat była prawda – nikt nie pokonał Ku Klux Klanu. Zniszczyły go wewnętrzne podziały i skandale – pisze Miłosz Szymański.
„Dawno, ale jakby dzisiaj”. „Uczmy się od Greków, na ich błędach i porażkach. Zwłaszcza w polityce” – dobrze nam radzi historyk Marek Węcowski i pokazuje, jak podobne są starożytne decyzje polityczne do naszej współczesności. Poleca Leszek Bugajski.
Czytaj też:
Skąd pomysł wniosku o likwidację TVP, PR i PAP? „Uniknęli kompromitacji”Czytaj też:
Paweł Kukiz dla „Wprost”: Sytuacja w Polsce przypomina tę przed zaborami
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.