Parę dni temu Google ogłosiło na oficjalnym blogu „kluczowe inicjatywy na 2023 rok”, które mają kształtować kierunek rozwoju zarówno systemu operacyjnego Android, jak i ekosystemu aplikacji mobilnych Google Play Store. Co zmiany oznaczają dla zwykłego użytkownika?
Google skupia się na prywatności w Androidzie
Głównym celem na bieżący rok jest uczynienie Androida „mobilnym ekosystemem jeszcze bardziej skupionym na prywatności".
W zeszłym roku firma zapowiedziała system zwany Privacy Sandbox (dosłownie – Piaskownica prywatności), którego celem jest znaczne ograniczenie śledzenia użytkowników między aplikacjami i ukrócenie praktyk tzw. tajnego śledzenia internautów. Obecnie Google zaczęło już testy beta Piaskownicy dla użytkowników i twórców aplikacji.
Inny aspekt to rozszerzone informowanie konsumentów o tym, jak producenci aplikacji gromadzą ich dane, z kim się nimi dzielą i jak chronią prywatność użytkowników. Zmiany dotyczą rozwinięcia sekcji bezpieczeństw danych w Google Play – nowe funkcje oraz zmiany polityki firmy mają sprawić, że przeciętny użytkownik będzie w stanie w prosty sposób sprawdzić, zrozumieć i kontrolować swoje dane, a także je usuwać.
Google ostrożnie bada tokeny NFT
Spółka podkreśla też, że słyszy od twórców chęć większej integracji Androida z koncepcjami takimi jak metaverse czy tokeny NFT. W ekosystemie aplikacji Google Play Store są już obecne programy wykorzystujące łańcuch bloków, ale gigant z Mountain View dotychczas pozostawał bardzo ostrożny z pozostałymi systemami web3.
Google nie zamierza się nadmiernie śpieszyć także w 2023 roku. Jak pisze spółka, zanim niewymienialne tokeny i inne nowości będą mogły trafić do aplikacji i gier w systemie Android, musi zostać osiągnięty odpowiedni balans. Chodzi o złoty środek między szybką innowacją a bezpieczeństwem użytkowników i ich danych.
Na ten moment spółka ma być w stałym kontakcie z deweloperami i partnerami, by ustalić fundamenty pod przyszłe zmiany Androida dotyczące NFT. Firma ma podać więcej informacji na ten temat „w nadchodzących miesiącach”.
Czytaj też:
Czy Asystent Google nas szpieguje? Oto jak chronić nasze daneCzytaj też:
Plaga trojanów na Google Play okiem eksperta. To wiemy o Joker i Harly