Firma Google właśnie ogłosiła początek ogromnej akcji czyszczenia serwerów. Dotyczy to kont Google i całej zawartości z nimi związanej. Choć to drastyczny krok, korporacja ma swoje powody.
Google skasuje konta użytkowników – co zrobić, by tego uniknąć?
Szczegóły akcji wyjaśnia oficjalny wpis na blogu Google. Firma informuje w nim, że wprowadziła zmiany dotyczące kont Google, które będą teraz usuwane, jeśli były nieaktywne przez dłuższy czas.
„Począwszy od bieżącego roku jeśli Konto Google nie było używane i nikt nie zalogował się na nie przez co najmniej dwa lata – możemy je usunąć wraz z zawartością. Zaliczają się tu dane takie jak maila z Gmaila, dokumenty z Docs czy Drive, spotkania Meet, kalendarze oraz zdjęcia z Photos” – wymienia Ruth Kricheli, wiceprezeska Google ds. zarządzani produktem.
Można jednak dość prosto zapobiec usunięciu naszych danych. Wiele popularnych aktywności z użyciem konta wykreśli nas z listy „do skasowania”. Na liście akcji znajduje się m.in. odczytanie i wysłanie maila, użycie Google Drive, obejrzenie wideo na YouTubie, pobranie aplikacji z Google Play Store, skorzystanie z Google Search, skorzystanie z funkcji logowania do serwisów za pomocą konta Google.
Jest jeszcze trochę czasu na odnowienie kont, bo pierwsze z nich zostaną skasowane dopiero w grudniu 2023 roku. Zanim Google skasuje konto, wyśle też na nie parę przypomnień o aktywacji.
Czemu Google kasuje konta? Chodzi o bezpieczeństwo
Choć kasowanie kont to dość brutalna metoda, Google ma jednak dobry powód. Firma ma na względzie bezpieczeństwo swoich użytkowników.
Nieużywane od dłuższego czasu konta najczęściej wykorzystują stare hasła, które nie były zmieniane od wielu lat. Im dłużej trwa taka nieaktywność, tym większa szansa, że hasła staną się publiczne przy kolejnych wyciekach danych, bądź hakerzy po prostu je rozgryzą.
Według danych firmy, nieaktywne od lat konta mają też 10-krotnie niższy poziom aktywacji zabezpieczeń uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). Oznacza to, że cyberprzestępcy mogą dużo łatwiej przejmować takie konta, a następnie wykorzystywać je do nielegalnych działań, w tym phishingu, kradzieży tożsamości czy innych oszustw internetowych.
Czytaj też:
YouTube rekomenduje 9-latkom filmiki z bronią. Firma odpowiadaCzytaj też:
Współtwórca Google oddał 600 milionów dolarów. Tajemnicza transakcja