Zakończona 17 czerwca konferencja Światowej Organizacji Handlu miała być testem dla solidarności krajów całego świata wobec sytuacji na Ukrainie. Pokazała także, że świat mierzy się nadal z innymi problemami.
Wojna, COVID-19 i połowy ryb
Tematami dyskusji 12 Konferencji WTO były m.in. reformy WTO, odpowiedź Organizacji na pandemię i wykorzystania patentów na szczepionki przeciwko COVID-19, kwestie subsydiów w rybołówstwie, zapasów publicznych w rolnictwie oraz zrównoważonego rozwoju. Minister rozwoju i technologii zaznaczył, że Polska opowiada się za wzmocnieniem roli Światowej Organizacji Handlu. – W obliczu wojny w Ukrainie wzmocnienie roli WTO jako gwaranta stabilnego systemu handlu międzynarodowego powinno być priorytetem. Powinniśmy przeciwdziałać osłabieniu roli tej instytucji – mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, który reprezentował Polskę.
– To Rosja jest jedynym winowajcą obecnego zagrożenia dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Bez natychmiastowego wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy kryzysy żywnościowe będą miały trwały skutek – podkreślał podczas rozmów w Genewie minister Waldemar Buda. Ministrowie ze 164 krajów obradowało w dniach 12-17 czerwca. Głównym założeniem Konferencji Ministerialnej było przyjęcie postanowień końcowych Konferencji WTO.
WTO przyjęło sześć porozumień
Delegaci przyjęli pakiet sześciu rozwiązań, które, jak powiedziała dyrektor generalna Światowej Organizacji Handlu Ngozi Okonjo-Iweala, “pozytywnie zmienią życie ludzi na całym świecie. Efekty pokazują, że WTO jest zdolna do odpowiedzi na zagrożenia dzisiejszych czasów”. Najważniejszymi zapisami sześciopunktowego pakietu jest porozumienie w sprawie nadmiernego połowu ryb, a także częściowa rezygnacja z patentów na szczepionki przeciwko COVID-19.
Czytaj też:
KPO przewiduje podniesienie wieku emerytalnego? Minister Buda ze stanowczym komunikatem