Wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez kawy. Rynek daje wiele możliwości na sposoby jej parzenia. Osoby, które korzystają z ekspresów, często decydują się na wygodne rozwiązanie kapsułkowe. Teraz okazuje się, że UE myśli nad tym, jak pozbyć się ich raz na zawsze. Sprawdzamy, skąd taki pomysł.
Kapsułki z kawą w zagrożeniu. Oto, o czym myśli UE
W mediach krążą informacje o tym, że słynne kapsułki z kawą mogą zostać zakazane w całej UE. Produkty tego typu oferowane są dziś przez większość znanych marek począwszy od Starbucksa skończywszy na Jacobs czy wielu innych.
W jednej kapsułce znajduje się zwykle od 5 do 7 gramów zmielonej kawy. Wszystko uzupełniane jest dodatkowymi aromatami, substancjami słodzonymi, a nawet mlekiem w proszku. Po włożeniu każdej do odpowiedniego ekspresu otrzymujemy pyszny aromatyczny napój.
Osoby, które korzystają z tego typu rozwiązania, mogą czuć się zagrożone. Według raportu opublikowanego w Neue Zürcher Zeitung (NZZ), Komisja Europejska planuje wprowadzić nowy zakaz związany właśnie z kapsułkami. Restrykcje mają dotyczyć wszystkich tych, których nie można kompostować, czyli po raz kolejny chodzi o ekologię i recykling.
Koniec z kapsułkami z kawą. Chyba że się zmienią
UE widzi problem w kapsułkach z kawą z konkretnego powodu – są plastikowe i przyczyniają się do tworzenia dodatkowych długorozkładających się śmieci. Na ten moment można je sprzedawać, jest jednak ryzyko, że nowy zakaz wkrótce wejdzie w życie. Jest jedno rozwiązanie, które pozwoli przetrwać kapsułkom, czyli stworzenie papierowych odpowiedników.
Nad ekologicznymi kapsułkami do kawy myśli już sporo firm. Można podejrzewać, że odkąd pojawiły się groźby ze strony UE, każda marka będzie chciała mieć alternatywną opcję na czarną godzinę. Przykładowo Nestle już teraz mówi o swoim pomyśle – odpowiedziało na sprzeciwy ekologów i chce rozpocząć produkcję papierowych kapsułek z kawą jeszcze w 2023 roku.
Na ten moment nie padły konkretne szczegóły dotyczące terminów wprowadzania zmian na terenie UE, jednak biorąc pod uwagę ich popularność – według NZZ w Niemczech około 40 procent gospodarstw domowych korzysta z kapsułek – można podejrzewać, że proces zmian związanych z troską o środowisko będzie nieunikniony.
Czytaj też:
Unia Europejska złagodzi 11. pakiet sankcji na Rosję? Porozumienie bliskieCzytaj też:
Koniec plastikowych noży i mieszadełek. Dziś zmieniają się przepisy