Każdy podatnik w kraju powinien złożyć zeznanie podatkowe. Dotyczy to wszystkich osób, które są zatrudnione w ramach umowy o pracę, umowy-zlecenie, umowy o dzieło, a także tych, które prowadzą działalność gospodarczą. Czy emeryci także muszą rozliczać się z urzędem skarbowym?
Czy emeryt musi rozliczyć PIT?
Okazuje się, że nie każdy emeryt musi złożyć roczne zeznanie podatkowe. Jeśli senior nie otrzymuje żadnych innych dochodów oprócz emerytury, czyli nie dorabia sobie, jest rozliczony automatycznie. Sytuacja zmienia się, gdy emeryt otrzymuje dodatkowe dochody lub chce skorzystać z ulg i przywilejów. Wtedy powinien rozliczyć się samodzielnie. To oznacza, że każda osoba, która po przejściu na emeryturę decyduje się wykonywać jakieś usługi, musi złożyć zeznanie podatkowe.
Jaki PIT dla emeryta?
Jeśli emeryt składa roczne zeznanie podatkowe, powinien skorzystać z zeznania PIT-37 lub PIT-36. Może to zrobić elektronicznie, na stronie Twój e-Pit w e-Urzędzie skarbowym. Może również skorzystać z tradycyjnego sposobu rozliczenia w wersji papierowej. W tym drugim przypadku później otrzyma ewentualny zwrot z podatku.
Z jakich ulg może skorzystać emeryt?
Przy rozliczaniu PIT-u emeryt może skorzystać z szeregu ulg przysługujących obywatelom. Jeśli decyduje się z nich skorzystać, musi osobiście rozliczyć deklarację podatkową.
Emeryt może skorzystać z następujących ulg:
-
ulgi rehabilitacyjnej
- ulgi odsetkowej
- ulgi prorodzinnej
- ulgi termomodernizacyjnej
Do kiedy trzeba rozliczyć PIT?
Roczne zeznanie podatkowe trzeba złożyć do końca kwietnia 2024 roku. Niezłożenie PIT-u w terminie lub przekroczenie terminu, może grozić odpowiedzialnością karno-finansową. Urzędnicy apelują, by nie odkładać rozliczeń na ostatnią chwilę. Termin mija 30 kwietnia, a zazwyczaj w ostatnich dniach serwery są przeciążone.
Czytaj też:
Co grozi za brak rozliczenia PIT? Kary są wysokieCzytaj też:
PIT 2024. Zostało już tylko kilka dni na rozliczenie deklaracji PIT