Półtora roku temu ówczesny minister rozwoju Waldemar Buda zapowiedział utworzenie centralnego rejestru cen mieszkań, w którym znajdą się ceny transakcyjne, a więc te, które kupujący faktycznie zapłacił za nabycie nieruchomości. Minister wyjaśnił, że będzie to sposób na obniżenie cen o kilka procent, bo dziś kupujący nie do końca wiedzą, ile tak naprawdę kosztują nieruchomości o określonych parametrach w konkretnych lokalizacjach. Brak wiedzy skutkuje tym, że akceptują niekorzystne oferty.
W międzyczasie zmienił się rząd – ale też sytuacja na rynku nieruchomości. Analizujemy ją w tym tekście.
Rejestr cen sprzedażowych nieruchomości
Obecne kierownictwo resortu rozwoju i technologii nie odrzuciło pomysłu stworzenia rejestru. Rząd chce w czwartym kwartale przyjąć projekt ustawy o utworzeniu Portalu DOM, zawierający aktualne dane o cenach transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce.
„Umożliwiając powszechny dostęp do aktualnych i wiarygodnych statystyk dotyczących cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce, pozwoli osobom szukającym mieszkania na porównywanie ofert rynkowych z realnymi cenami transakcyjnymi na rynku lokalnym, a w konsekwencji ułatwi podejmowanie decyzji zakupowych. Projektowane źródło informacji o transakcjach na rynku mieszkaniowym będzie również pomocne dla podmiotów gospodarczych, w tym deweloperów, ponieważ ułatwi im racjonalne planowanie i parametryzowanie inwestycji mieszkaniowych” – napisano.
Informacje z trzech źródeł
Dane będą pozyskiwane z trzech źródeł. Po pierwsze dane z rynku pierwotnego dotyczące umów w zakresie mieszkań i domów jednorodzinnych objętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych obowiązanych do zgłaszania danych do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.
Publikowane będą także dane z rynku pierwotnego dotyczące umów sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych nieobjętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych nieobjętych obowiązkiem zgłaszania danych do ewidencji.
Wreszcie – dane dane z rynku pierwotnego i wtórnego przekazywane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w oparciu o informacje wynikające z aktów notarialnych zgłaszanych przez notariuszy.
Czytaj też:
Wyścig po mieszkanie, by zdążyć przed dopłatami do kredytówCzytaj też:
„Kredyt na start” podzieli koalicję. Minister funduszy punktuje błędy i niebezpieczeństwa