Wrzesień za pasem, poranki i wieczory stają się chłodniejsze, co zwiastuje rychłe nadejście jesieni. Wraz z końcem lata rozpocznie się sezon grzewczy, który dla właścicieli domków jednorodzinnych oznacza konieczność zakupu opału na zimę. Eksperci mówią, że ceny już raczej nie będą spadać, dlatego jeśli ktoś jeszcze nie kupił węgla na zimę, powinien zacząć interesować się tematem. Ile obecnie kosztują węgiel brunatny, drzewny i ekogroszek?
Ile kosztuje węgiel w tym roku?
W tym roku ceny są niższe niż sezon i dwa sezony temu. Za tonę węgla brunatnego zapłacimy obecnie od 1400 do 1900 złotych, a za tonę ekogroszku od 1400 zł (im lepsza jakość opału, tym wyższa cena). Węgiel drzewny kosztuje 800 zł za tonę.
Czy kupować już opał na zimę?
Ceny surowców będą rosnąć wraz ze wzrostem zapotrzebowania na węgiel. Ci, którzy kupili opał na zimę w wakacje, zapłacili dużo mniej niż ci, którzy zostawią zakup węgla na ostatnią chwilę. Obecnie ceny surowców nie są jeszcze bardzo wysokie, ale eksperci wskazują, że mogą rosnąć – zwłaszcza węgla brunatnego, którego jest mało.
Kiedy węgiel jest najtańszy?
Najlepiej opłaca się kupować opał wiosną, kiedy jeden sezon grzewczy powoli się kończy, a do drugiego daleko. To jednak trudny czas na zakupy, ponieważ po długiej zimie wiele gospodarstw domowych czeka na finansowy oddech. W tym okresie jednak ceny mogą być najkorzystniejsze, a zakup węgla najbardziej opłacalny.
Czytaj też:
Jak zaoszczędzić na zakupie węgla? Polacy mają swoje metodyCzytaj też:
„Ekologiczny brykiet torfowy” to ściema? Ekspert nie pozostawia złudzeń