Wielofunkcyjny kompleks biurowy Alchemia zmienia swój zewnętrzny wygląd. Na obiekcie montowane są segmenty elewacji wykonane ze szkła i aluminium. Szare, betonowe ściany już niedługo pokryją tafle szkła o łącznej powierzchni blisko 10 tys. m kw. i składające się z blisko 2 tys. elementów.
1,5 boiska szklanych tafli
Każdego dnia na budowę Alchemii dojeżdża transport z kolejnymi elementami fasady segmentowej, czyli nowoczesnego systemu elewacji stosowanej na wysokiej jakości obiektach. Montowane są one na wieżach biurowych przez dwie kilkunastoosobowe ekipy budowlane. Pracownicy zespolą ze sobą blisko 2 tysiące elementów, a łączna powierzchnia szklanych tafli wyniesie ok. 10 tysięcy m kw., czyli blisko 1,5 standardowego boiska piłkarskiego. Poszczególne części fasady złożone są ze specjalistycznego wielowarstwowego szkła i aluminium, a na budowę przyjeżdżają w postaci gotowych elementów, które od razu można montować na budynku. - Dzięki wykorzystaniu gotowych segmentów elewacji, a nie półproduktów, które trzeba składać w warunkach budowy, oszczędzamy sporo czasu w procesie montażu. Uzyskujemy też znacznie większą precyzję, gdyż elementy składane w warunkach produkcyjnych są znacznie bardziej dokładne i wydajne, co w przypadku Alchemii ma bardzo duże znaczenie - mówi Marcin Frozyna z firmy TORUS, kierownik budowy Alchemii. Dodatkową zaletą tego rodzaju elewacji jest uniezależnienie jej montażu od warunków atmosferycznych. Wykluczając silne mrozy jesteśmy w stanie kontynuować prace elewacyjne nawet przy ujemnych temperaturach dodaje Marcin Frozyna. Alchemia jest jednym z nielicznych budynków w północnej Polsce z tego typu systemem. Elewację segmentową posiada także budynek, w którym mieści się siedziba Grupy Lotos.
Szkło robi różnicę
Rodzaje i parametry materiałów stosowanych przy budowie Alchemii w ogromnej mierze podyktowane są certyfikacją obiektu w systemie LEED*. Szkło, które zastosowane zostało w elewacji nie jest więc przypadkowe, ponieważ system wyznacza widełki jego transparentności. Poszczególne parametry są istotne dla uzyskania odpowiedniej energooszczędności obiektu, ale także innych wartości np. redukcji hałasu z zewnątrz. - Wielowarstwowe szkło użyte w elewacji części biurowej spełnia odpowiednie parametry w zakresie tzw. przezierności, czyli pochłaniania i odbijania światła, a także izolacji termicznej i akustycznej. Tylko dzięki precyzyjnie dobranym parametrom możliwe będzie uzyskanie pożądanych wartości w ogólnym bilansie energetycznym całego budynku -komentuje Marcin Frozyna. Jednym ze wskaźników użytego w elewacji szkła jest akustyka, czyli możliwość redukcji do odpowiedniego poziomu zewnętrznego hałasu. Jest to bardzo istotne ze względu na bliskie sąsiedztwo z jednej strony głównej ulicy Trójmiasta, z drugiej - torów kolejowych. Już w fazie projektowania budynku przeprowadziliśmy operat akustyczny, który określił poziom miejskiego hałasu w tym miejscu. Dzięki temu mogliśmy dobrać odpowiedni rodzaj elewacji, który pozwoli zredukować hałas do komfortowego dla pracy poziomu - dodaje Marcin Frozyna. Inny rodzaj elewacji montowany jest natomiast na powierzchniach okalających czterokondygnacyjną część wspólną i centrum rekreacyjno-sportowe, dla których kluczowe są inne wartości parametrów. Zakończenie prac związanych z elewacją planowane jest na koniec stycznia, a więc za półtora miesiąca obraz Alchemii z zewnątrz zbliżony będzie do finalnego.
*LEED Leadership in Energy & Environmental Design - to restrykcyjny amerykański system certyfikacji energooszczędnych budynków, który nakładając na inwestora szereg obowiązków i ograniczeń w fazie projektowania i realizacji inwestycji, gwarantuje osiąganie wymiernych oszczędności w fazie jej eksploatacji. Alchemia, jako pierwszy obiekt w Trójmieście i jeden z pierwszych w kraju została precertyfikowana w systemie LEED na najwyższym poziomie Platinum.