Tegoroczny, V Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress EEC) odbędzie się w innej Europie niż jego poprzednie edycje. Problemy związane ze spowolnieniem gospodarczym odsłoniły nowe pola debaty o tym, dokąd i w jakim tempie zdąża europejski projekt. Europa rewiduje swoje wewnętrzne struktury i polityki, definiuje na nowo rolę w świecie. W niestabilnej sytuacji tym ważniejsza okazuje się rola dyskusji często trudnej, ale jedynej racjonalnej drogi wypracowania nowego pomysłu na Europę.
Europejski Kongres Gospodarczy jest właśnie takim szeroko otwartym forum dyskusji dostępnym dla tych, którym na sercu leży wspólna europejska przyszłość. Tu, w ciągu trzech bogatych w wydarzenia dni, w jednej wspólnej przestrzeni, konfrontować się będą poglądy i opinie najważniejszych europejskich polityków decydujących o przyszłości Unii z racjami tych, którzy bezpośrednio odpowiadają za wzrost gospodarczy i rozwój cywilizacyjny inwestują, produkują, działają na rynku pracy i kreują nowe wartości w nauce, gospodarce i życiu społecznym mówi Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, Prezes Grupy PTWP SA.
Wśród głównych nurtów tematycznych Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 znajdują się zagadnienia związane z potencjalnymi czynnikami wzrostu europejskiej gospodarki, stabilnością strefy euro, przyszłością wspólnej polityki energetycznej i klimatycznej UE. Wymiana poglądów na EEC obejmie także rolę krajów Europy Centralnej w Unii Europejskiej oraz szanse na nowe otwarcie Europy na globalną konkurencję, współpracę i ekspansję.
V Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbędzie się w dniach 13-15 maja br., na półtora miesiąca przed zakończeniem polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej (V4). W ramach wydarzenia odbędzie się spotkanie ministrów gospodarek V4 w rozszerzonej formule o kraje nadbałtyckie, Rumunię, Bułgarię oraz Chorwację.
W agendzie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 ważną rolę odgrywają wydarzenia ujęte w formułę dni specjalnych. Będą to II Forum Gospodarcze Chiny-Europa oraz Forum Afryka-Europa Centralna. Afryka, jako kontynent rozwijający się w czasie ogólnoświatowej recesji, z prognozowanym na poziomie przekraczającym 7 proc. rocznie wzrostem gospodarczym, zyskuje coraz większe zainteresowanie. W ostatnim czasie Ministerstwo Gospodarki RP zainaugurowało program Go Africa, który ma wspierać eksport i ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorców w państwach Afryki.
Na Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna podczas V EEC spotkają się osoby zaangażowane we współpracę z krajami Afryki, inwestorzy, przedstawiciele organizacji biznesowych, politycy i specjaliści w dziedzinie stosunków międzynarodowych oraz delegaci z takich krajów jak Algieria, Kenia, Namibia, Nigeria, Ruanda, Senegal, Tanzania oraz Uganda.
Zakres tematyczny Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 zawiera także najistotniejsze kwestie dla przyszłości takich dziedzin gospodarki i życia publicznego jak: energetyka, finanse, górnictwo, samorządy i polityka regionalna, infrastruktura, transport, budownictwo i nieruchomości, motoryzacja oraz innowacje.
Zapraszamy na V Europejski Kongres Gospodarczy do Katowic. Już teraz, nie czekając na ostatnią chwilę, warto dokonać rejestracji. Spodziewamy się sześciu tysięcy uczestników z kraju i z zagranicy dodaje Wojciech Kuśpik.
Wśród gości specjalnych EEC 2013 będą m.in.: Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego RP; Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001; El Hadji Malick Gakou, Minister Handlu, Przemysłu i Sektora Nieformalnego Senegalu w latach 2012-2013; Horst Köhler, Prezydent Niemiec w latach 2004-2009, Dyrektor Zarządzający Międzynarodowym Funduszem Walutowym w latach 2000-2004, Prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w latach 1998-2000; Martin Kuba, Minister Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej; Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP w latach 1995-2005; Janusz Lewandowski, Komisarz UE ds. Budżetu i Programowania Finansowego; Ivan Mikloš, Członek Narodowej Rady Słowacji, Wicepremier, Minister Finansów Słowacji 2010-2012; Jaroslav Neverovič, Minister Energetyki Litwy; Olusegun Obasanjo, Prezydent Nigerii w latach 1999-2007, Założyciel Fundacji Olusegun Obasanjo; Andris Piebalgs, Komisarz UE ds. Rozwoju; Janusz Piechociński, Wicepremier, Minister Gospodarki RP; Janez Potočnik, Komisarz UE ds. Środowiska; Matti Vanhanen, Premier Finlandii w latach 2003-2010, Dyrektor Zarządzający Związku Fińskich Firm Rodzinnych; Birute Vesaite, Minister Gospodarki Litwy; Varujan Vosgania, Minister Gospodarki Rumunii.
***
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress EEC) w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej, trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii. W 100 sesjach tematycznych, debatach i imprezach towarzyszących EEC udział bierze około 6000 gości z Polski i z zagranicy.
Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.
Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.
###
Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym www.eecpoland.eu
Więcej informacji o organizatorze Grupa PTWP SA www.ptwp.pl
Zapraszamy również:
Wirtualne biuro prasowe:http://media.eecpoland.eu/