Badania pokazują, że pisanie wpływa na naukę mowy i edukację dziecka. Dlatego umiejętność tę należy ćwiczyć i rozwijać. Szczególnie pomocne w tym jest wieczne pióro.
Specjaliści i nauczyciele są zgodni: pióra są o wiele bardziej wymagające od długopisów, ale dzięki temu kształtują charakter pisma, kaligrafię i dają dziecku poczucie bycia trochę doroślejszym - mówi serwisowi infoWire.pl Małgorzata Gawryluk-Dudzińska z BIC Polska. W wielu krajach wprowadzono nawet nakaz pisania w szkołach piórem.
Na rynku dostępne są pióra przeznaczone już dla czterolatków. Ponieważ małe dzieci nie potrafią jeszcze odpowiednio chwytać - mają tzw. małpi chwyt - z myślą o nich tworzone są instrumenty do pisania z trójkątnym kauczukowym uchwytem. Ułatwia on właściwe ułożenie palców i jego trzymanie.
Warto pamiętać również o tym, że dzieci leworęczne nie powinny korzystać z tych samych piór co praworęczne. Trzymają one przyrządy do pisania inaczej, a do tego mają tendencję do wymazywania ręką tego, co napisały. Na szczęście piór zaprojektowanych dla leworęcznych na półkach sklepowych nie brakuje.
Jak podkreśla ekspertka, przy wyborze pióra przede wszystkim należy zwracać uwagę na stalówkę. To ona decyduje o trwałości przyrządu i tym, czy nie pozostawia on zabrudzeń na papierze. Powinna być wykonana ze stali, a jeszcze lepiej - z irydu.
Pióro XXI w. jest nowocześniejsze od tego sprzed stuleci - nie brudzi, a wymiana atramentu nie sprawia problemu. ,,Są pióra z tzw. systemem easy click - po prostu wkłada się nabój we wskazane miejsce i zamyka się pióro. Jest to bardzo czyste, szybkie i dziecko się nie pobrudzi" - twierdzi Małgorzata Gawryluk-Dudzińska. Kleksy pozostawione na papierze można natomiast usunąć przy pomocy wymazywacza.
dostarczył infoWire.pl