DTZ przygotował nowy raport dotyczący finansowania nieruchomości handlowych w Polsce. Analitycy firmy przebadali ok. 300 ksiąg wieczystych dla ponad 100 największych obiektów handlowych w Polsce.
Analiza DTZ to już druga edycja raportu poświęconego finansowaniu nieruchomości komercyjnych, który bazuje na analizie ksiąg wieczystych. W ramach poprzedniego badania eksperci DTZ szczegółowo przeanalizowali księgi wieczyste dla wszystkich biurowców klasy A w Warszawie oraz znaczącej części biurowców klasy B+ i B, co pozwoliło na wyciągnięcie interesujących wniosków.
To pierwsze tego typu badanie, które pozwala nam nie tylko na potwierdzenie rynkowych trendów, ale także na spojrzenie na analizowane obiekty z perspektywy ich właścicieli i finansujących je banków. Efektem badania jest szereg ciekawych wniosków zaprezentowanych w raporcie - mówi Kamila Wykrota, Dyrektor Zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych DTZ.
Przeprowadzone badanie pokazało, że ok. 40% przebadanych centrów handlowych nie jest w ogóle obciążonych żadnymi hipotekami. Są to głównie obiekty należące do dużych operatorów handlowych lub funduszy inwestycyjnych posiadających długi horyzont inwestycyjny i niski profil ryzyka. Podmioty te posiadają łatwy dostęp do relatywnie taniego finansowania, a ze względu na prowadzoną przez siebie politykę starają się nie korzystać z kredytów bankowych.
Z drugiej strony do właścicieli największych obiektów handlowych w Polsce, obciążonych hipotekami należą zazwyczaj fundusze inwestycyjne o podwyższonym profilu ryzyka i krótszym horyzoncie inwestycyjnym.
Z raportu wynika również, że kredyty udzielone na finansowanie nieruchomości handlowych charakteryzują się zazwyczaj korzystniejszym oprocentowaniem od kredytów udzielonych na finansowanie innych rodzajów nieruchomości komercyjnych. Wynika to z niższego profilu ryzyka obiektów handlowych na polskim rynku.
Badaniem objęto obiekty handlowe oddawane do użytkowania w okresie ostatnich 20 lat, co umożliwiło także prześledzenie, w jaki sposób zmieniała się wielkość poszczególnych obiektów handlowych, jakie formaty i lokalizacje uzyskiwały finansowanie w ostatnich latach - dodaje Marcin Żuchniewicz, autor raportu, Zastępca Dyrektora w Zespole Doradztwa i Analiz Rynkowych.
Analiza ksiąg wieczystych dla poszczególnych nieruchomości pozwoliła także zidentyfikować nieruchomości, które na przestrzeni czasu były obciążane kolejnymi hipotekami. Są to zazwyczaj obiekty położone w najlepszych lokalizacjach, które były sukcesywnie rozbudowywane, dzięki czemu mogły konkurować z nowopowstającymi centrami handlowymi.
W ostatnich latach zwiększyła się także ilość kredytów udzielanych na finansowanie mniejszych centrów handlowych znajdujących się w miastach regionalnych co jest związane w dużą dynamiką rozwoju w tym subsegmencie rynku.
dostarczył infoWire.pl