Kontenery transportowe są obecnie bardzo często wykorzystywane do budowy domów. Wpływa na to ich dostępność, niewielka cena oraz problem z ich złomowanie. Wielu architektów zauważa ich użyteczność w projektach mieszkaniowych. Przedstawiamy najciekawsze z realizacji, które powstały właśnie przy użyciu odzyskanych kontenerów.
Czytaj też:
Starbucks z odzyskuNomad Living Guesthouse
Dwa elementy charakterystyczne tego dom w Portugalii to wyrazisty, pomarańczowy kolorów, dzięki któremu wyróżnia się on na tle zielonego krajobrazu okolicy, a także szeroka przeszklona ściana. Konstrukcje tworzone na bazie kontenerów często charakteryzują się obszernymi oknami, która niekiedy stanowią nawet całą ścianę. W obrębie jednego kontenera stworzono sypialnie, salon z aneksem kuchennym i toaletę.
Nederland Colorado Shipping Container Home
Dom powstał z połączenia dwóch kontenerów oraz większej części wspólnej. W kontenerach znajdują się sypialnie oraz toalety. W części wspólnej zagospodarowano miejsce na duży salon i kuchnię. Na jej dachu umieszczono panele fotowoltaiczne, które dostarczają energię potrzebną do ogrzewania i chłodzenia. Dom położony jest na skalistym zboczu i wybudowany został w 2010 roku w USA.
Manifesto House
Budynek, który powstał, aby udowodnić, że da się stworzyć dom niemal wyłącznie przy pomocy materiałów z odzysku i zasilić go energią ze źródeł odnawialnych. Projekt zbudowano w trzy miesiące. Znajduje się w Chile, a powstał w 2009 roku.
Containers of Hope
Kolejny projekt, do którego budowy wykorzystano dwa kontenery. Podobnie jak w amerykańskim domu, także tutaj zastosowano część wspólną zbudowaną z innych materiałów. Miało to na celu zwiększenie przestrzeni dostępnej dla mieszkańców. Dom na Kostaryce został zaprojektowany i ustawiony w taki sposób, aby mieszkańcy mogli z wnętrz podziwiać wschody i zachody słońca. Aby im to ułatwić, większość ścian jest niemal całkowicie przeszkolona. Dom postawiono za kwotę 40 tys. dolarów.
Drivelines Studios
W Johannesburgu w RPA, w zeszłym roku oddano do użytku modułowy budynek mieszkalny, do którego budowy użyto 140 kontenerów transportowych. W trakcie budowy zachowano oryginalne kolory kontenerów, co dzięki selekcji, pozwoliło stworzyć ciekawy wzór na elewacji. Budynek łączy nowoczesne podejście do architektury z postindustrialnym charakterem dzielnicy, w której powstał.