„W maju br. sytuacja społeczno-gospodarcza kraju pozostawała trudna, ale stopniowe znoszenie ograniczeń związanych z zapobieganiem rozwojowi epidemii COVID-19 wpływało na poprawę w niektórych obszarach. W mniejszym stopniu niż w kwietniu br. obniżyła się w skali roku produkcja przemysłowa. Dużo słabszy był również spadek sprzedaży detalicznej. Bardziej niż przed miesiącem zmniejszyła się natomiast produkcja budowlano-montażowa. Pogorszyła się sytuacja na rynku pracy. Wśród przedsiębiorców i konsumentów w czerwcu br. nadal przeważają bardzo pesymistyczne nastroje, są one jednak mniej negatywne niż przed miesiącem” – czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego.
GUS podał, że trudna sytuacja odbiła się na rynku pracy. Bezrobocie zanotowane w maju wyniosło 6 proc. co stanowi wzrost o 0,2 proc. w stosunku do kwietnia tego roku.
„Spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w skali roku był głębszy niż w kwietniu br. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych oraz stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosły i kształtowały się na poziomie notowanym na początku 2019 r”. – napisano w raporcie GUS.
Likwidowane miejsca pracy
Alarmujące są danie nie tylko mówiące o wzroście bezrobocia, ale także te, które mówią, że mimo programów rządowych, które miały temu zapobiegać, likwidowane są miejsca pracy.
„Według wyników badania popytu na pracę w I kwartale br. utworzono mniej miejsc pracy niż rok wcześniej. Jednocześnie wzrosła liczba miejsc zlikwidowanych, z czego niemal co czwarte zlikwidowano z powodu sytuacji epidemicznej” – napisano także.
Czytaj też:
Ministerstwo Zdrowia koryguje raport. Więcej zakażeń koronawirusem