Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych nieco spowolniła, ale nadal odbija się po pandemii. W maju Główny Urząd Statystyczny zanotował wzrost o 29,8 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym widać jednak pierwsze oznaki wyhamowania. W porównaniu do kwietnia odnotowano spadek o 0,8 proc.
„Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w maju br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 29,7 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,8 proc. wyższym w porównaniu z kwietniem br”. – czytamy w komunikacie.
Wzrosty nawet o 50 proc.
We wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w maju br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku, po spadkach notowanych w ub. roku. Produkcja dóbr inwestycyjnych zwiększyła się o 51,3 proc. (wobec znacznego spadku o 38,4 proc. przed rokiem), dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 49,4 proc. (wobec spadku o 13,6 proc.), dóbr zaopatrzeniowych – o 34,2 proc. (wobec spadku o 13,4 proc.), dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 12 proc. (wobec spadku o 8,6 proc.), a dóbr związanych z energią – o 8,8 proc. (wobec spadku o 9,9 proc.), podano także.