Z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że znaczna większość Polaków popiera zwiększenie przez rząd wydatków na wojsko. Odpowiedzi „w sumie popieram” udzieliło aż 76,7 proc. badanych. Przeciwnego zdania było zaledwie 12,1 proc. pytanych, a 11,3 proc. nie miało zdania.
Polacy popierają zbrojenia
Biorąc pod uwagę tendencje polityczne, najwięcej zwolenników zbrojeń, wśród głosujących w poprzednich wyborach prezydenckich, jest wśród głosujących na Władysława Kosiniaka-Kamysza (94 proc.) następnie na Andrzeja Dudę (88 proc.), Krzysztofa Bosaka (86 proc.) i Szymona Hołownię (86 proc.).
Najwięcej zwolenników zbrojeń jest wśród mężczyzn (86 proc.) niż kobiet (68 proc.), w wieku 30+ z miejscowości do 250 tys. osób, którzy nie pobierają 500+ na dzieci, z wykształceniem podstawowym (94 proc.), wierzące (91 proc.), które informacje czerpią głównie z Wiadomości TVP (93 proc.) lub kanału Polsat News (90 proc.)
Polska wyda w 2023 roku 3 proc. PKBna obronność. Będzie to wzrost z obecnych 2,5 proc. PKB. Budżet MON w 2022 wynosił 58 mld zł, a w przyszłym kwota ta może wzrosnąć nawet od 30 mld zł. 20 procent środków ma być przeznaczona na sprzęt, broń i infrastrukturę.
Czytaj też:
Jeszcze nigdy tyle nie wydawaliśmy na wojsko. Świat pobił rekord
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.