Doroczne przemówienie królowej, które jest wygłaszane w brytyjskim parlamencie, tym razem wygłosił książę Karol. Mówił głównie o gospodarce, bezpieczeństwie i Ukrainie, ale wspomniał także o projekcie ustawy o „rynkach cyfrowych, konkurencji i konsumentach”.
Projekt ustawy ma na celu zapewnienie, że duże platformy społecznościowe będą traktowały sprawiedliwie przedsiębiorstwa, które wykorzystują je do prowadzenia działalności.
W Wielkiej Brytanii Facebook i Google zapłacą za artykuły prasowe
W planach, które bazują na podobnym rozwiązaniu przyjętym w Australii, zawarto także przepis, który zachęci platformy społecznościowe i wydawców prasy do wypracowania wspólnego porozumienia dotyczącego płatności za wykorzystywanie artykułów. Jeśli stronom nie uda się wypracować porozumienia, to niezależny sędzia ustali sprawiedliwą stawkę.
Ustawa ta pozwoli brytyjskiemu Urzędowi Rynku i Konkurencji na wywarcie presji na bardzo wąską grupę firm technologicznych, kontrolujących media społecznościowe, a także e-commerce (Google, Facebook, Amazon, Apple). W Urzędzie powstała nawet już specjalna jednostka, Digital Markets Unit, która ma za to odpowiadać. Jednostka będzie mogła także działać proaktywnie, aby wykrywać potencjalne źródła niezdrowej konkurencji na rynkach cyfrowych.
W Polsce podobne rozwiązanie ma wprowadzić wdrożenie w życie unijnej dyrektywy o jednolitym rynku cyfrowym. Wdrożenie na razie jest odsuwane w czasie.
Czytaj też:
„Acta 2” zniszczy internet? „Polska czekała na wytyczne”
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.