Według ustaleń portalu Wysokie Napięcie, posiadająca większość sejmowa koalicja planuje ustawę o cenach energii, farmach wiatrowych i specjalnej składce, którą miałaby zostać obciążona grupa Orlen. Składka ma wynosić 15 mld złotych i to właśnie z tych pieniędzy politycy chcą pokryć część kosztów związanych z zamrożeniem cen energii, gazu i ciepła.
Obajtek komentuje
Do tych doniesień odniósł się w środę prezes koncernu Daniel Obajtek. "Zastanawiam się komu zależy na obniżaniu wartości koncernu ORLEN i uderzaniu w jego stabilność finansową, i jaki jest tego cel" – napisał na platformie X (dawniej Twitter).
„Projekt ustawy, o którym piszą media, nakładający na ORLEN składkę w wysokości 15 mld zł, oznacza 15 mld zł mniej na inwestycje w polską transformację energetyczną i inne inwestycje rozwojowe koncernu w Polsce oraz zagranicą. Nie wspominając o tym, że już dziś ORLEN przekazuje miliardy na zamrożenie cen gazu w Polsce. Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości ORLENu o ponad 5,5 mld zł” – pisze Daniel Obajtek.
Zamrożenie cen energii
W ubiegłym tygodniu były już rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął projekt nowelizacji ustawy w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, zakładający przedłużenie maksymalnych cen energii elektrycznej i gazu w przyszłym roku na poziomie z tego roku, podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
„Wsparcie zaproponowane w ustawie obejmie gospodarstwa domowe, podmioty użyteczności publicznej i innych tzw. odbiorców wrażliwych: placówki służby zdrowia, szkoły i uczelnie wyższe, placówki zajmujące się szeroko rozumianą opieką nad różnymi grupami społecznymi (jednostki pomocy społecznej, jednostki systemu oświaty), jak i mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa” – czytamy w komunikacie.
Czytaj też:
Orlen odkrył nowe zasoby gazu. Obajtek komentujeCzytaj też:
Szydło stanęła w obronie Obajtka. „A pan to zdaje się z Czeladzi?”