7 listopada 2024 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nową monetę o nominale 5 zł. Moneta ta jest częścią serii „Odkryj Polskę” i wyróżnia się unikalnym projektem, promującym istotne dla kraju miejsca i wydarzenia. Na rewersie nowej monety zamiast tradycyjnej cyfry „5” widnieje wizerunek zamku w Łańcucie, jednej z najważniejszych rezydencji magnackich w Polsce.
Nowa moneta – wygląd i symbolika
Nowa 5-złotówka jest identyczna pod względem wielkości i wagi jak standardowa moneta tego samego nominału. Wyjątkowość tej emisji polega jednak na detalu – zamiast dużej cyfry „5” na rewersie widnieje zamek w Łańcucie, dawną rezydencję rodów Lubomirskich i Potockich.
Zamek, będący jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Polsce, znajduje się w województwie podkarpackim i pochodzi z XVII wieku. Jego uwiecznienie na monecie ma na celu promocję polskiego dziedzictwa kulturowego.
Seria „Odkryj Polskę” – historia i znaczenie
Moneta z zamkiem w Łańcucie to już 20. emisja z serii „Odkryj Polskę”. Celem tej kolekcji jest popularyzacja ważnych dla kraju miejsc, wydarzeń i tradycji. Wcześniejsze emisje obejmowały takie motywy jak:
- Zamek w Mosznej – moneta wydana 23 maja 2022 roku, przedstawiająca charakterystyczny obiekt z 99 wieżami;
- Opactwo Benedyktynów w Tyńcu – wyemitowana 22 maja 2024 roku, ukazująca najstarszy istniejący klasztor w Polsce;
- Gościkowo-Paradyż – pocysterski zespół klasztorny, uwieczniony na monecie z 8 listopada 2023 roku.
Każda z tych monet była dostępna w nakładzie do miliona sztuk i można je było nabyć po cenie nominalnej w oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego.
Jak zdobyć nową 5-złotówkę?
Choć nowa moneta o nominale 5 zł została wprowadzona do obiegu, jej zdobycie może być trudne. W portfelach Polaków krąży już ponad 517 milionów standardowych pięciozłotówek, co sprawia, że znalezienie okolicznościowej emisji jest nie lada wyzwaniem.
Monety z serii „Odkryj Polskę” można również nabyć w oddziałach NBP po cenie nominalnej.
Czytaj też:
Jest maleńki, ale „ma wytrzymałość godną króla”. „Skarb ptasiej przyrody”Czytaj też:
Węże z brązu, złote korony i biżuteria. Ciepłe wody i źródlane błoto okazały się dla nich łaskawe