Sąd Najwyższy odniósł się do pytań skierowanych przez Rzecznika Finansowego. Na dzisiejszym posiedzeniu w tej sprawie stwierdzono, że konsumentowi i kredytobiorcy przysługują „odrębne roszczenia o zwrot świadczeń pieniężnych”. Chodzi o sytuację, w której umowa zostanie uznana za wadliwą.
Sąd Najwyższy jednocześnie poinformował, że opinia nabiera mocy zasady prawnej. Oznacza to, że będzie się można na nią powoływać w innych sprawach dotyczących frankowiczów. A toczy się ich obecnie bardzo wiele.
Stanowisko TSUE
To już drugie orzecznictwo w sprawie frankowiczów, które poznaliśmy w ostatnich tygodniach. Pod koniec kwietnia orzeczenie w tej sprawie wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawę zainicjowały pytania Sądu Okręgowego w Gdańsku, który zwrócił się z wątpliwością dotyczącą orzekania w tej kwestii.
TSUE orzekł, że ocena tego, czy w umowach frankowych zawarte zostały nieuczciwe zapisy, należy do sądów krajowych. Trybunał nałożył także na sądy obowiązek poinformowania klientów o potencjalnych konsekwencjach zerwania umów z bankiem.
Czytaj też:
Największy polski bank ma propozycję dla frankowiczów. Nie czeka na decyzje sądów