„Dobry start”, zwany popularnie „300+” lub „wyprawką szkolną”, to przysługujące raz na rok wsparcie w wysokości 300 zł na zakup książek i przyborów potrzebnych w szkole. Mogą o nie wystąpić rodzice dzieci do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.
Program nie obejmuje dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole.
Począwszy od 2019 r., wsparcie z programu „Dobry start”, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego, przysługuje także na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych.
Termin składania wniosków
Wnioski można składać od 1 lipca do końca listopada. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
300 +. Na co można wydać pieniądze
Świadczenie zostało pomyślane jako wsparcie dla rodziców kompletujących wyprawkę szkolną dla dzieci. Nie ma jednak wymogu przeznaczenie pieniędzy na ten cel. Rodzice nie muszą w żaden sposób raportować wydatków.
Kto może złożyć wniosek o „Dobry start”
W programie nie obowiązuje kryterium dochodowe. Pieniądze zostaną przyznane na każde dziecko, które spełnia warunki związane z wiekiem i pobieraniem nauki. Nie następuje to jednak automatycznie. Rodzice muszą złożyć wniosek.
Czytaj też:
Program „Dobry start”, czyli 300+. Co warto wiedzieć o dopłatach na wyprawkę szkolną