Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział na antenie Polsat News, że według raportów NBP szczyt inflacji przypadnie na styczeń, luty. Jednocześnie podkreślił, że poziom inflacji w Polsce to efekt wpływu czynników zewnętrznych. Zapytany, czy to, że Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych dopiero w październiku, nie przyczyniło się do dalszego wzrostu inflacji, odpowiedział, że to bez znaczenia, bo „czynniki inflacyjne w Polsce są zewnętrzne”. – To by jeszcze dolało paliwa do inflacji – wyraził opinię.
Czy będzie kolejna podwyżka stóp? – Nie możemy wywierać presji na NBP. Nie chcę później czytać nagłówków w prasie, że „minister finansów naciska”.
Zapytany o to, o ile działania zaprojektowane w ramach tarczy antyinflacyjnej obniżą inflację, powiedział, że jej celem nie jest obniżenie inflacji, lecz „obniżenie oczekiwania co do tego, gdzie będzie inflacja”.
– Dzięki tarczy antyinflacyjnej chcemy zrobić bufor, żeby Polacy przeszli przez szczyt inflacji bez poważnych kłopotów – skomentował minister finansów Tadeusz Kościński.
Zerowy VAT na żywność. Komisja Europejska zabroniła obniżania go?
Minister finansów został poproszony o skomentowanie zamieszania wokół oświadczenia premiera Mateusza Morawieckiego z czwartku. Ogłaszając tarczę antyinflacyjną powiedział, że rząd był gotów obniżyć VAT na niektóre produkty spożywcze do 0 proc., ale nie wyraziła na to zgody Komisja Europejska. Urzędnicy Komisji Europejskiej zaprzeczyli, by polski rząd prosił o obniżenie podatku VAT do poziomu 0 proc. W sobotę Ministerstwo Finansów opublikowało stanowisko, w którym czytamy, że „Polska aktywnie wspiera projekt reformy stawek VAT w UE, który dopuszczałby pod pewnymi warunkami stosowanie stawki 0 proc. VAT także na żywność”. I dalej: „Zawsze gdy wnioskowaliśmy o stawkę 0 proc. VAT na różne artykuły, odpowiedzi Komisji były negatywne”.
– Regulacje dotyczące VAT są skomplikowane. Nie takie same regulacje dotyczą wszystkich krajów, różne kraje mają różne nakazy przez KE. Np. regularnie negocjujemy z Komisją Europejską obniżenie VAT na ubranka dla dzieci do 0 proc., ale nie mamy zgody. Na bieżąco prowadzimy rozmowy o obniżeniu VAT na żywność do 0 proc. – powiedział. Nie rozwinął myśli, że „nie takie same regulacje dotyczą wszystkich krajów”.
Czytaj też:
Tarcza antyinflacyjna. Ile wyniesie podatek osłonowy dla rodzin i komu przysługuje?