„Rzeczpospolita” dowiedziała się nieoficjalnie, że Intel odrzucił propozycję Polski, jako miejsca budowy nowej, europejskiej fabryki procesorów.
Intel wyda 80 mld dolarów w Europie
Intel planuje wydać 80 mld dolarów na nowe fabryki procesorów. Według „Rzeczpospolitej” premier Mateusz Morawiecki prowadził rozmowy z amerykańską firmą, aby jedna z fabryk stanęła w Polsce. Intel miał odrzucić tę propozycję.
Głównym powodem odrzucenia Polski jako potencjalnej lokalizacji miałby być dostęp do energii oraz mały udział odnawialnych źródeł w miksie energetycznym.
Według Bloomberga Intel zdecydował się wybudować fabrykę wartą 20 mld dolarów w Niemczech, a we Francji i Włoszech zainwestować w zakłady wspierające. Inwestycja w Europie, a także w Stanach Zjednoczonych ma zmniejszyć zależność od możliwości produkcyjnych w Azji.
W Niemczech stanie główna fabryka i linie produkcyjne. We Francji ma powstać biuro projektowe i rozwojowe. We Włoszech ma stanąć natomiast zakład kontroli jakości oraz montażownia, które będą kosztować 10 mld dolarów.
Odwrót od Azji
Intel, a także główny rywal AMD inwestują niezwykle agresywnie w nowe w nowe zakłady produkcyjne. Związane jest z to z lawinowo rosnącym zapotrzebowaniem na mikroprocesory. Większość inwestycji ma miejsce poza dotychczasowymi lokalizacjami w Chinach, gdzie do tej pory znajdowała się większość fabryk. Firmy inwestują m.in. w Stanach Zjednoczonych, Europie, Tajwanie i Japonii.
Czytaj też:
Zbudujmy w Polsce Narodową Fabrykę Mikroprocesorów. To może się udać
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.