Według dokumentów złożonych w poniedziałek w sądzie upadłościowym w amerykańskim stanie Delaware, 117 podmiotów wyraziło zainteresowanie zakupem przynajmniej jednej spośród czterech części biznesów upadłej giełdy FTX, wystawionych na sprzedaż w związku z bankructwem firmy.
Ich tożsamość nie została ujawniona, ale zgłoszenie mówi, że obejmują „różnych kontrahentów finansowych i strategicznych na całym świecie”.
FTX na sprzedaż
Z dokumentów wynika, że co najmniej 50 stron jest zainteresowanych zakupem LedgerX, platformy giełdowej, kupionej przez FTX w październiku 2021 r., oraz Embed, kupioną w ramach planów umożliwienia handlu akcjami na FTX. Na sprzedaż są również FTX Europe i FTX Japan, obie z około 40 zainteresowanymi stronami.
We wnioskach o upadłość z grudnia 2022 r. stwierdzono, że cztery firmy wystawione na sprzedaż „utrzymywały oddzielne konta klientów”.
Były miliarder stanie przed sądem
Założyciel giełdy FTX Sam Bankman-Fried jest podejrzany o pranie brudnych pieniędzy i liczne oszustwa. Według agencji Reutera miał przeznaczyć 4 mld dolarów z depozytów swoich klientów na spłatę zadłużenia swojej firmy Alameda Research.
Bankman-Fried nie przyznaje się do winy. Został zwolniony po aresztowaniu w zeszłym miesiącu za kaucją w wysokości 250 milionów dolarów (208 milionów funtów). Ale jeśli zostanie skazany, grozi mu ponad 100 lat więzienia.
Dwoje najbliższych współpracowników przyznało się już do winy i współpracuje przy dochodzeniu, które wstrząsnęło całą branżą kryptowalut. W wywiadach przed aresztowaniem 30-letni były miliarder przyznał się do błędów, ale twierdzi, że jego działania nie były celowe.
Czytaj też:
Spektakularne spadki kryptowalut. Giełdy Binance i Coinbase w opałachCzytaj też:
Kryptowaluty na cenzurowanym. Regulatorzy ostrzegają banki przed ryzykiem