Pandemic Response Accountability Committee, czyli federalny organ nadzorujący wypłaty publicznej pomocy, udzielanej podczas pandemii COVID-19, poinformował we wtorek o możliwych przypadkach oszustwa. Jak czytamy w raporcie, zidentyfikowano 69 323 wątpliwe numery ubezpieczenia społecznego, które zostały wykorzystane do uzyskania łącznie 5,4 miliarda dolarów w formie pożyczek.
Wyłudzone pożyczki
Pożyczki zostały wypłacone między kwietniem 2020 r. a październikiem 2022 r. Jak czytamy w raporcie, do sierpnia 2020 r. wypłacono około 57 500 pożyczek podlegających umorzeniu w ramach Programu Ochrony Wypłat o wartości 3,6 mld. Według raportu w 2021 r. amerykańska Administracja ds. Małych Przedsiębiorstw wprowadziła ulepszenia w kontrolach swoich programów pomocowych.
W środę przed komisją nadzorczą Izby Reprezentantów ma się odbyć specjalne przesłuchanie w sprawie wyłudzeń państwowej pomocy.
Kolejne oszustwa covidowe
Odkryte przez federalny organ nadzorujący oszustwa to nie pierwsze przypadki wyłudzenia pomocy publicznej z programów antycovidowych, jakie w ostatnim czasie zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych. We wrześniu inspektor generalny Departamentu Pracy USA powiedział, że oszuści prawdopodobnie ukradli 45,6 miliarda dolarów z amerykańskiego programu ubezpieczeń od bezrobocia podczas wybuchu koronawirusa, stosując taktyki, takie jak wykorzystywanie numerów ubezpieczenia społecznego zmarłych osób.
Również we wrześniu prokuratorzy federalni postawili zarzuty kilkudziesięciu oskarżonym, którym zarzucono kradzież 250 mln dolarów z rządowego programu pomocowego, który miał wyżywić dzieci w potrzebie podczas pandemii.
Czytaj też:
Szef TikToka wezwany przed Kongres USA. Amerykanie zaniepokojeni aplikacjąCzytaj też:
Polacy szkolą się z obsługi Abramsów. Wojsko Polskie pokazało nagranie