Podsekretarz stanu USA Victoria Nuland poinformowała, że 24 lutego, w pierwszą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę, może zostać ogłoszony przez USA i G7 nowy pakiet sankcji na Rosję.
Nowe sankcje na Rosję
— Te sankcje rozszerzą i pogłębią wcześniej wprowadzone restrykcje w pewnych kategoriach, związanych w szczególności z ograniczeniem przepływu technologii i sprzętu dla rosyjskiego przemysłu obronnego — powiedziała Nuland.
Nowe restrykcje mają dotyczyć w szczególności importu laptopów, lodówek i innych urządzeń domowych zawierających chipy i inne elementy, które mogą być wykorzystane przez rosyjską machinę wojenną. — Widzimy, jak Rosjanie stają się bardzo sprytni, wszystko od importu laptopów i lodówek przez kraje trzecie, w tym czasami nasze własne kraje, które następnie rozbierają na chipy i inne rzeczy, które trafiają do ich machiny wojennej — mówiła podsekretarz stanu USA.
Nuland poinformowała również, że przygotowywane są sankcje także dla osób, które są zaangażowane w wojnę przeciwko Ukrainie lub aktywnie ją wspierają. Restrykcje mogą też zostać poszerzone o kraje, które pomagają Rosji w jej działaniach wojennych. Podsekretarz stanu USA wspomniała w tym kontekście o Iranie, Korei Północnej i Chinach, ale – jak zaznaczyła – są też inne kraje, które „są wykorzystywane do obchodzenia sankcji".
10. pakiet sankcji UE
W rocznicę rosyjskiego ataku na Ukrainie ma również zostać przyjęty 10. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji, o czym poinformowała niedawno szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Przewodnicząca KE zapowiedziała, że nowy pakiet będzie zawierał ograniczenia w handlu i eksporcie technologii o wartości 11 mld euro. Jak już informowaliśmy, najnowszy pakiet restrykcji zakłada m.in. odłączenie kolejnych banków od systemu SWIFT. Chodzi m.in. o największy prywatny bank Rosji Alfa-bank.
Czytaj też:
Rosjanie pozbawieni Viagry. „To cios poniżej pasa”Czytaj też:
Recesja w USA coraz mniej prawdopodbna