Indeks Wiarygodności Ekonomicznej Polski został stworzony przez ekspertów Europejskiego Kongresu Finansowego i Open Eyes Economy Summit. W 2022 roku wyniósł -4,3 pkt, czyli wyraźnie pogorszył się wobec 2021 r., gdy wyniósł około -1,8 pkt. To najgorszy odczyt w historii tego badania. To jego druga edycja.
Fundamentem rozwoju państwa jest przewidywalność gospodarcza
Przy jego obliczaniu uwzględnia się osiem obszarów tematycznych: praworządność, swoboda działalności gospodarczej, wiarygodność finansów publicznych, stabilność systemu finansowego, ochrona i bezpieczeństwo pracy, jakość usług publicznych, środowisko i klimat, respektowanie zobowiązań międzynarodowych.
Jerzy Hausner, przewodniczący rady programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i minister gospodarki, zauważył, że fundamentem rozwoju państwa jest przewidywalność gospodarcza. – Przeciwnością tego jest brak przewidywalności i ryzyko z tym związane. Skupiamy się na wyszukiwania tych niepewności, które mają źródło w nieprzestrzegania reguł przez państwo – mówił.
Były wicepremier dodał, że niska wiarygodność ekonomiczna państwa powoduje, że nawet dobre przedsięwzięcia mają mniejsze szanse na powodzenie. Jako przykład niepewności podał sytuację w energetyce i niejasności dotyczące cen. — Nie wykorzystujemy naszego potencjału gospodarczego, bo wiarygodność ekonomiczna państwa jest niesatysfakcjonująca – powiedział.
Silne powiązania między bankami a państwem zagrażają stabilności
Z raportu wynika, że głęboko ujemny realny poziom stóp procentowych nie sprzyjają stabilności systemu finansowego. W Polsce (i na Węgrzech) problemem są dodatkowo silne powiązania między bankami a państwem (wysoki udział obligacji w aktywach banków, zależność możliwości pożyczkowych państwa od kondycji banków).
— Z naszych badań wynika, że warunki funkcjonowania dla firm małych i średnich, stanowiących 90 proc. firm prywatnych, zdecydowanie pogarszały się w ostatnich latach. Jako największy problem przedsiębiorcy wskazują nieprzewidywalność i brak konsultacji ze strony prawodawców. Brakuje też zwykle oceny skutków regulacji. Ogromne pogorszenie warunków działania, zastanawiam się jak firmy dają radę przetrwać, nie mówiąc już o inwestowaniu i rozwoju – stwierdziła Henryka Bochniarz, przewodnicząca rady głównej z Konfederacji Lewiatan.
Czytaj też:
Kolejny strajk w Hollywood. Aktorzy przyłączą się do scenarzystówCzytaj też:
Urząd Skarbowy śledzi nas w mediach społecznościowych. Robi to wyjątkowo często