Choć pandemia przyczyniła się do wzrostu popularności płatności bezgotówkowych, wciąż – jak pokazuje badanie pracowni Pollster na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) – jedna piąta Polaków deklaruje, że ich podstawową formą płatności jest gotówka. Rząd – jak przypomina Radio Zet – chciał ograniczyć możliwość jej używania, wprowadzając wraz z początkiem 2024 roku limity wysokości transakcji. Ostatecznie jednak do tego nie dojdzie, bowiem prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę, która wykreśla przepisy wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, dotyczące ograniczeń płatności w gotówce.
Limity bez zmian
Celem podpisanej przez prezydenta nowelizacji jest zniesienie zapisów, na mocy których przedsiębiorcy w relacjach z innymi przedsiębiorcami mogliby zapłacić w gotówce tylko wtedy, kiedy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę płatności, nie przekracza 8000 zł. Zgodnie z ustawą pozostawiono obecny limit, wynoszący 15 000 zł.
Kancelaria Prezydenta podkreśla w wydanym komunikacie, że w uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że wejście w życie powyższych regulacji może prowadzić do komplikacji niektórych rodzajów transakcji szczególnie dokonywanych przez mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców, w tym rzemieślników oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
– Stąd konieczne jest zniesienie przewidzianych do wprowadzenia ograniczeń w tym zakresie. Wskazano, że w braku możliwości dokonania zapłaty gotówką strony muszą korzystać z innych form płatności, a oczekiwanie na przelew bankowy może w wielu wypadkach prowadzić do zaniechania transakcji. Może to prowadzić do utrudnień i ograniczać znacząco drobny handel – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.
– Mając na uwadze powyższe uchylono art. 22 pkt 1 ww. ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – dodano.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku.
Czytaj też:
Jest oświadczenie majątkowe Andrzeja Dudy. Dwa mieszkania, działka, kredytCzytaj też:
14. emerytura na stałe. Jest podpis prezydenta