Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe „Strach się bać – nasze lęki i fobie w pracy", aż 47 proc. Polaków zmaga się z lękami, które dotyczą ich życia zawodowego. Boimy się nie tylko utraty pracy, ale też podstawowych czynności, jakie musimy wykonywać w miejscu zatrudnienia.
Czego boimy się pracy?
Strach wywołuje m.in. publiczne przemówienie (63 proc.), lub przed tłumem (37 proc.). Blisko co trzeci respondent odczuwa strach przed rozmową przez telefon (30 proc.), zaś 16 proc. badanych stresują zamknięte lub otwarte przestrzenie. – Polacy chyba nie są do końca szczęśliwymi pracownikami, skoro tak wielu osobom własny potencjał ograniczają lęki i fobie – komentuje wyniki Marta Rojewska, autorka badania, cytowana przez serwis Interia.pl.
Z badania wynika, że nie lubimy także popełniać błędów (61 proc.), a także obawiamy się, że będziemy nielubiani przez szefa, kolegów i koleżanki z pracy (39 proc.).
Dwie trzecie zmagających sie z fobiami w miejscu pracy badanych (64 proc.) nie dzieli się nimi z innymi współpracownikami, a tylko 12 proc. uważa, że może o nich swobodnie rozmawiać. Przyznanie się do słabości może skutkować utratą pracy, czego boi się aż jedna trzecia respondentów.
Strach blokuje rozwój
Co istotne, strach w pracy utrudnia rozwój kariery zawodowej. Blisko połowa ankietowanych (47 proc.) przyznaje, że odrzuciłaby możliwość awansu, jeżeli wiązałby się on z jeszcze większym lękiem. Polaków przeraża także branie na siebie większej odpowiedzialności związanej z powierzonymi im zadaniami (34 proc.), a także podejmowania decyzji (31 proc.).
Czytaj też:
Pracownicy wybierają, o której godzinie chcą pracować. Firmy godzą się na to rozwiązanieCzytaj też:
Rekruterzy mogą się znaleźć w trudnym położeniu. Coraz mniej ofert pracy dla nich