Sąd arbitrażowy w Sankt Petersburgu wydał nakaz zajęcia 238,6 mln euro z papierów wartościowych, nieruchomości i rachunków bankowych największego niemieckiego banku Deutsche Bank, jego rosyjskiej spółki zależnej oraz Centrum Technologicznego Deutsche Bank. Na tym jednak nie koniec, gdyż rosyjski sąd nakazał również zajęcie aktywów (na kwotę 462,7 mln euro) drugiego co do wielkości włoskiego banku UniCredit.
Rosjanie zajmą aktywa niemieckiego i włoskiego banku
Jak podaje Reuters, wniosek w tej sprawie złożyła rosyjska spółka gazownicza RusChemAlliance, spółka joint venture w 50 proc. należąca do rosyjskiego giganta gazowego Gazprom. Spółka planowała wybudować duży zakład przetwarzania i skraplania gazu pod Sankt Petersburgiem.
Wspomniane banki znalazły się w gronie gwarantów kredytodawców kontraktu na budowę zakładu. Po ataku Rosji na Ukrainę spółka straciła swojego partnera – niemiecką firmę Linde, która miała dostarczyć sprzęt do realizacji projektu. W związku z wprowadzeniem sankcji Deutsche Bank i UniCredit i Deutsche Bank nie były w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec RusChemAlliance.
Latem ubiegłego roku spółka złożyła skargę do sądu arbitrażowego w Sankt Petersburgu, żądając od obu banków zapłaty setek milionów euro z gwarancji bankowych, przewidzianych w zobowiązaniach. – Będziemy musieli zobaczyć, jak rosyjski sąd zrealizuje ten wniosek i ocenić bezpośrednie skutki operacyjne w Rosji – tak na decyzję rosyjskiego sądu zareagował Deutsche Bank.
Komentarz w tej sprawie wydał również włoski bank, podkreślając, że „jest świadomy decyzji rosyjskiego sądu" i "szczegółowo bada" sytuację.
Czytaj też:
Raiffeisen Bank: rosyjskie miliardy rekompensują obecność na „liście wstydu”Czytaj też:
Na tym polega nowa strategia Putina. Kluczowe plany wobec Charkowa