Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła dziś kluczową decyzję dotyczącą wysokości stóp procentowych. Po dwudniowym posiedzeniu RPP zdecydowała o ich obniżeniu.
„Rada podjęła decyzję o obniżeniu stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego o 0,25 punktu procentowego, tj. do poziomu 5,00 proc”. – informuje RPP w wydanym 2 lipca komunikacie.
Obniżenie stóp procentowych
Jak zauważa RPP w wydanym dziś komunikacie, w I kw. 2025 r. roczna dynamika PKB w strefie euro wyniosła 1,5 proc., a w USA 2,0 proc., przy czym inflacja utrzymuje się na poziomach zgodnych z celami banków centralnych. W Polsce maj przyniósł dodatni wzrost sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, ale spadek produkcji budowlano-montażowej oraz spowolnienie wzrostu wynagrodzeń.
„Na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2025 r. było niższe niż rok wcześniej. Roczna dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej w I kw. 2025 r. obniżyła się. Także dane z sektora przedsiębiorstw za maj wskazują na spowolnienie wzrostu wynagrodzeń” – czytamy.
Rada zwraca uwagę, że inflacja CPI w czerwcu wyniosła 4,1 proc. Z kolei w lipcu, według projekcji inflacji i PKB z modelu NECMOD, inflacja będzie stopniowo spadać, a tempo wzrostu PKB pozostanie stabilne, co uzasadnia dostosowanie stóp procentowych przez NBP.
„Zgodnie z dostępnymi prognozami inflacja CPI w najbliższych miesiącach obniży się poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP. Biorąc to pod uwagę, w ocenie Rady uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP” – zauważa RPP.
Czytaj też:
RPP zaskoczyła ws. stóp procentowych. Co to oznacza dla kredytobiorców?
Co dalej ze stopami procentowymi?
W wydanym komunikacie RPP wyjaśnia, że dalsze decyzje w zakresie stóp procentowych będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.
„Czynnikiem niepewności pozostaje kształt polityki fiskalnej, zmiany presji popytowej i sytuacji na rynku pracy w kolejnych kwartałach oraz poziom administrowanych cen nośników energii. Źródłem niepewności jest również kształtowanie się inflacji na świecie, w tym ze względu na zmiany polityki handlowej głównych gospodarek” – czytamy.
Jak podkreślono, NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie.
„NBP może stosować interwencje na rynku walutowym” – podsumowuje RPP.
Czytaj też:
Dziś decyzja ws. stóp procentowych. Będzie niespodzianka?Czytaj też:
Twoja rata kredytu się zmieni. Nadchodzi nowy wskaźnik