Trwa naprawianie Polskiego Ładu, który jeszcze przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie był głównym tematem w polskiej przestrzeni publicznej i politycznej. 24 marca rząd przedstawił podstawowe założenia reformy podatkowej. Wśród nich najważniejsze są: całkowita rezygnacja z proponowanej ulgi dla klasy średniej, możliwość wyłączenia przez przedsiębiorców składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania, a także obniżenie stawki dla pierwszego progu podatkowego z 17 do 12 proc.
– Jesteśmy w przeddzień Stałego Komitetu Rady Ministrów. Jutro będziemy o tym projekcie rozmawiać. Mam nadzieję, że go przyjmiemy i skierujemy na Radę Ministrów – powiedział 14 kwietnia na antenie Polsat News wiceminister finansów Artur Soboń, człowiek, który został mianowany przez premiera Mateusza Morawieckiego w celu naprawy błędów w Polskim Ładzie.
Nowy Polski Ład jeszcze w kwietniu w Sejmie
Wiceminister zaznaczył także, że jeśli wstępny proces legislacyjny wewnątrz rządu będzie przebiegał sprawnie, to jeszcze w kwietniu ustawą może zająć się Sejm. Zgodnie z zapowiedziami wiceministra Artura Sobonia, celem rządu jest, aby nowe rozwiązania podatkowe zaczęły obowiązywać od 1 lipca. Wiceminister zapowiedział, że w projekcie zmian pojawi się propozycja ponownego wyboru sposobu opodatkowania w roku 2022 r. dla przedsiębiorców na ryczałcie i podatku liniowym.
Nowe przepisy mają także pozwolić na powrót do wspólnego rozliczania się z dzieckiem przez samotnych rodziców. Zwiększona zostanie także kwota, którą może zarabiać dziecko, aby nie utracić preferencji podatkowych przysługujących jego rodzicowi. Przeskok ma być znaczący, bo z kwoty 3 089 zł do aż 16 061,28 zł.
Czytaj też:
„Tarcza antyputinowska” naprawia Polski Ład. Artur Soboń przedstawił konkrety