Do kierowniczych stanowisk w Spółkach Skarbu Państwa ponownie dotarła fala zmian – informuje „Rzeczpospolita”. Jak wynika z Barometru przygotowanego ponownie przez dziennik, po dość spokojnym początku roku, wiosna ponownie przyniosła trend widziany ostatnio jesienią 2020 roku.
Nie tylko największy bank w Polsce
W ostatnich dniach najwięcej mówi się o niespodziewanej decyzji Zbigniewa Jagiełły, który poinformował, że odchodzi z PKO Banku Polskiego. Rada Nadzorcza największego banku w Polsce wybierze nowego prezesa na Walnym Zgromadzeniu 7 czerwca.
– Nic dobrego nie wyniknie z sytuacji, gdy nagle odchodzi z firmy fachowy, dobry menedżer, do którego można było mieć zaufanie – mówi dla Rz, Andrzej Nartowski, ekspert ładu korporacyjnego.
Szybko zaczęto spekulować, doszukując się przyczyn. Pojawiło się też kilka wątków politycznych. To jednak niejedyne odejście w ostatnim czasie. Jak podaje „Rz”, w tym roku prezesów zmieniło już siedem z 42 uwzględnionych w Barometrze firm.
W 2021 roku zmiany nastąpiły m.in. w Tauron Polska Energia, gdzie prezesa Wojciecha Ignacoka zastąpił Paweł Stączyński, Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie miejsce Włodzimierza Hereźniaka zajęła Barbara Piontek, KGHM Polska Miedź, czy Polskiej Grupie Zbrojeniowej.
Spory w koalicji
Eksperci wskazują powody wzmożonych ruchów w zarządach Spółek Skarbu Państwa bez dłuższego zastanowienia. Ich zdaniem na wymiany wpływają nieporozumienia w koalicji rządzącej. Posady na najwyższych szczeblach tego typu spółek są najczęściej elementem politycznych negocjacji, a prezesi są mianowani przez różne środowiska wewnątrz koalicji. Ich zmiany mogą być częścią politycznego prężenia muskułów.
Czytaj też:
Zbigniew Jagiełło odchodzi z PKO BP. Kierował bankiem od 2009 roku