Ryanair zakwestionował pomoc, jakiej w 2020 roku Dania i Szwecja udzieliły linii lotniczej SAS. Każdy z tych środków miał postać gwarancji, obejmującej odnawialną linię kredytową w maksymalnej wysokości 1,5 mld koron szwedzkich (SEK).
Ryanair zakwestionował wyrok Sądu UE
Nieprzypadkowo udzielenie pomocy zbiegło się z pandemią: gwarancje miały na celu częściowe naprawienie szkód wynikających z konieczności odwołania i reorganizacji setek lotów po wdrożeniu licznych obostrzeń, które miały zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Spółka Ryanair zaskarżyła te decyzje. W 2021 roku zostały oddalone przez Sąd Unii Europejskiej. „Środki pomocy wdrożone przez Szwecję i Danię na rzecz SAS z tytułu szkód wynikających z odwołania lub reorganizacji lotów w następstwie pandemii COVID-19 są zgodne z prawem Unii” – stwierdził wtedy Sąd UE, dodając, że pomoc nie stanowiła „bezprawnej dyskryminacji”.
Nie przekonało to Ryanaira, który odwołał się do Trybunału Sprawiedliwości. W wydanych dziś wyrokach Trybunał potwierdził wcześniejsze wyroki Sądu UE.
Trybunał dodał, że kwestionowany środek pomocy mógł ograniczać się do spółki SAS i nie było konieczności, aby przynosił korzyści wszystkim przedsiębiorstwom, które poniosły szkody spowodowane pandemią Covid-19.
Czytaj też:
Z Rosji czy Kazachstanu? Nie milkną pytania o węgiel w polskich portachCzytaj też:
Emerytury stażowe, likwidacja podatku Belki, wyższe pensje. Tak nas kuszą PiS i KO