Osobny rachunek biznesowy może ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. I nie chodzi wyłącznie o kwestie rozliczeń z kontrahentami, ZUS-em czy urzędem skarbowym. Dzisiejsze konta dla małych firm (np. Symfonia Biznes w Credit Agricole) ułatwiają chociażby realizowanie spraw urzędowych. Jeśli jesteś podatnikiem VAT, warto wybrać bank, który oferuje split payment (MPP – mechanizm podzielonej płatności), czyli możliwość rozbicia płatności na wartość netto, która trafia na rachunek oraz kwotę podatku VAT, trafiającą na stworzone w tym celu subkonto. To duże udogodnienie w kwestii rozliczenia z US czy kontroli wydatków firmy.
Dobrym rozwiązaniem do osób zakładających lub prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą będzie darmowe konto dla firm. Nie zapłacisz za prowadzenie konta, kartę, realizację zlecenia stałego czy wypłaty w bankomatach placówki. Dodatkowo możesz liczyć na szereg praktycznych dodatków, np. kantor w aplikacji, ekspresowe przelewy czy pomoc indywidualnego doradcy.
Nie płać za rachunek i jego funkcjonalności
Istotnym czynnikiem przy wyborze konta dla małych firm będą oczywiście koszty. Większość ofert dostępnych na rynku umożliwia bezpłatne prowadzenie rachunku firmowego, które czasami jest uwarunkowane drobnymi wymogami. Spodziewać się można konieczności wykonania przelewu do ZUS, bądź zapewnienia odpowiedniego wpływu na konto firmowe. W związku tym lepiej przyjrzeć się innym opłatom.
Mamy na myśli opłaty za korzystanie z poszczególnych funkcjonalności rachunku. Będą to zarówno najprostsze czynności jak korzystanie z karty płatniczej czy wypłata gotówki w bankomatach, ale też rzadsze, choć przydatne możliwości, jak szybki przelew Express Elixir albo SORBNET. Prowadzenie firmy to też szereg regularnych przelewów, dlatego w tabeli opłat i prowizji dobrze sprawdzić m.in. koszty zlecenia stałego czy realizację paczek przelewów.
Sprawdź funkcjonalność aplikacji
Aplikacje mobilne banków mają we współczesnych realiach coraz większe znaczenie. W aplikacji CA24 Mobile można założyć konto firmowe, ale skorzystać też z wielu przydatnych funkcjonalności. Obecnie aplikacja mobilna to nie tylko możliwość sprawdzenia bieżącego salda czy zrobienia przelewu. Dziś nawet w przypadku konta dla małych firm można śmiało mówić o zarządzaniu biznesem z poziomu aplikacji.
Wspomnieliśmy już o takich udogodnieniach jak kantor w aplikacji, ale to tylko jeden z przykładów funkcjonalności, jakimi mogą pochwalić się najlepsze aplikacje bankowe. Za pomocą aplikacji można sprawnie otwrozyć konto walutowe czy oszczędnościowe.
Lepsza kontrola firmowych wydatków
Służbowe wydatki w jednoosobowych firmach nie są zwykle problemem, natomiast jeśli środkami obracają także pracownicy, monitorowanie operacji może być trudne. Już samo udostępnienie firmowych środków Twoim pracownikom nie zawsze jest prostym rozwiązaniem. Dlatego wybierając konto dla małych firm, warto sprawdzić możliwości także w tym zakresie.
Praktycznym rozwiązaniem, które pozwala mieć kontrolę nad obiegiem pieniędzy w firmie jest możliwość wydania do konta kilku kart płatniczych. Mogą to być zarówno standardowe karty debetowe, jak i karty przypisane do kont walutowych na wypadek wyjazdu zagranicznego. Karty do rachunku pozwalają monitorować transakcje, a także ustalać limity operacji np. dla wybranych pracowników.
Opcje na czas oszczędzania i inwestycji
Często przy wyborze konta bankowego skupiamy się na bieżącej obsłudze. O rachunku warto jednak myśleć w szerszym kontekście, a zatem zarówno o formach ulokowania oszczędności, jak i rozwiązaniach na czas problemów z płynnością finansową. Przed podpisaniem umowy na otwarcie konta, dobrze więc zapoznać się z ofertą produktów oszczędnościowych. Zwróćmy uwagę na takie aspekty jak oprocentowanie lokat czy warunki korzystania z rachunku oszczędnościowego. Przyda się również znajomość produktów, które pozwolą Ci uzyskać dodatkowe środki, jak limit kredytowy, kredyt inwestycyjny dla firm czy popularne ostatnio kredyty ekologiczne na inwestycje przyjazne środowisku.
Dziś bank może być wartościowym partnerem dla Twojego biznesu, bez względu na jego skalę. Dlatego jeśli decydujesz się na założenie konta firmowego, wybierz ofertę, która zapewni Twojej firmie najwięcej korzyści.