Większość zagranicznych firm, które zadeklarowały chęć wyjścia z rosyjskiego rynku, zrobiły to w 2022 roku. Widząc tempo, z jakim zagraniczny kapitał wychodzi z Rosji, władze tego kraju wprowadziły niezgodne z międzynarodowymi zasadami handlu przepisy, które dały rosyjskim podmiotom prawo zarządzania firmami, które zadeklarowały chęć zakończenia działalności w Rosji.
Rosja przejęła kontrolę nad zagranicznymi koncernami
W lipcu 2023 roku informowaliśmy, że rządowa agencja zarządzania mieniem Rosimuszczestwo przejęła „tymczasowy zarząd” nad Danone Russia i Baltika Breweries. Stało się to zaledwie kilka dni po tym, jak prezydent Władimir Putin podpisał dekret zezwalający na przejmowani zagranicznych biznesów z „państw nieprzyjaznych”, czyli wszystkich, które nałożyły sankcje na Rosję po lutym 2022 roku. Podobne przejęcia miały zresztą miejsce już wcześniej, a więc przed podpisaniem dekretu. W kwietniu 2023 roku prawo do zarządzania swoimi aktywami utraciły niemiecki Uniper i fińska firma energetyczna Fortum.
Utrata prawa do zarządzania utrudniła koncernowi Danone na kilkanaście miesięcy zakończenie rosyjskich operacji. Wszystko udało się jednak sfinalizować i Danone ogłosił, że ma wszystkie zgody na sprzedaż swojej działalności spożywczej w Rosji spółce Vamin R LLC.
Danone wychodzi z Rosji
Należy przy tym dodać, że nawet pomijając dekret prezydenta, Danone nie spieszył się z ogłoszeniem planów wyjścia z Rosji – uczynił to dopiero siedem miesięcy po wybuchu wojny.
Rosyjski rynek był dla Danone ważny: przed wojną koncern miał na terenie kraju 18 zakładów, w których zatrudniał ponad 10 tys. pracowników. Pozostawał wtedy liderem w produkcji produktów mlecznych w Rosji. W 2022 r. Danone na rosyjskim rynku wypracował przychody w wysokości 3 mld dol.
Czytaj też:
Rekordowa emigracja z Rosji odwróciła się. Za to wydatki rosnąCzytaj też:
Niezrozumiała decyzja UE. „Rosja zwiera szeregi, a my znaleźliśmy się w głębszej dziurze, niż nam się zdawało”