Firmowe rachunki w wielu bankach, także w różnych walutach, to codzienność wielu polskich przedsiębiorstw. Logowanie do różnych banków, kwestia powierzania dostępów – z tym mierzą się niemal wszyscy. Scentralizowane zarządzanie finansami firmy nie musi się jednak wiązać z koniecznością zmiany rachunków i wyboru nowych banków. Dobrym przykładem jest tutaj usługa „Rachunki bankowe firm” proponowana przez fintech Apfino. Dzięki nowej usłudze spółki z grupy Comarch, firmy mogą swobodnie zarządzać swoimi rachunkami bankowymi w jednym miejscu. Bankowość dla firm jest jednak bezpiecznie „wyjęta” poza strony internetowe banków.
Bankowość dla firm po nowemu
- Nie dla wszystkich to jest oczywiste, ale bankowość dla firm to nie tylko rachunki, dostęp do transakcji czy finansowania. Operacyjnie bankowość dla firm to przede wszystkim dostęp do danych, na których pracują działy finansowo-księgowe. Rozliczenia, uzgodnienia, windykacje, to wszystko bazuje na danych bankowych, które przede wszystkim muszą być aktualne i dostępne w określonych formatach – wskazuje Łukasz Rozlach, prezes Comarch Finance Connect (spółka odpowiedzialna za Apfino).
Na nowych rozwiązaniach jak „Rachunki bankowe firmy” korzystają zatem klienci, którzy otrzymują dostęp do swoich rachunków w miejscach, gdzie jest taka potrzeba. Prostsza może być też praca księgowych, którzy nie muszą już importować i eksportować plików w różnych formatach lub ręcznie weryfikować plików pdf. Od teraz w systemie księgowym można zobaczyć saldo, historię operacji i znacznie prościej dokonać uzgodnień.
- Nasze DNA to technologia, dlatego skupiamy się na ułatwieniach dla firm w dostępie do usług finansowych i tak dla naszej usługi dostępu do rachunków bankowych generujemy pliki MT940, pomimo, że nie wszystkie banki oferują taką możliwość. Obsługa tego standardu to dla biznesu znaczne ułatwienie w codziennych procesach rozliczeniowych – dodaje Łukasz Rozlach.
Tak spełnia się na polskim rynku szeroko komentowana idea open bankingu. Jak to możliwe?
PSD2 – przepisy zachęcają do innowacji
Do nowych przepisów przedsiębiorcy zazwyczaj podchodzą z dystansem. Tak było chociażby ze znowelizowaną ustawą o danych osobowych. Na popularne hasło „RODO” wiele osób reaguje negatywnie do tej pory. W przypadku PSD2 mamy do czynienia z historyczną regulacją UE otwierającą dostęp do bankowości dla podmiotów, które uzyskają odpowiednią zgodę regulatora (w Polsce jest to Komisja Nadzoru Finansowego). Filozofia jest tutaj bardzo prosta: to klient jest właścicielem swoich danych, więc dostęp do nich może uzyskać za pomocą różnych kanałów, niekoniecznie bankowych i realizować bankowość dla firm w wybranym, dogodnym miejscu.
Open banking, czyli wszyscy są wygranymi
To duża nowość, że na rynku pojawiają się podmioty, które de facto dbają o to aby klient jeszcze intensywniej korzystał ze swoich usług w banku. Zapewniają narzędzia, dzięki którym klient jeszcze mocniej przywiązuje się do usług bankowych, osadzając je bezpośrednio w procesach swojej firmy. Klient będzie chętniej korzystał z tych rachunków bankowych, które są dostępne w automatycznych usługach, np. rozliczeniach ze swoim biurem rachunkowym.
– To jest jedna z usług, które również zaczynamy promować w biurach rachunkowych – wskazuje prezes Comarch Finance Connect.
Fintech to stan przejściowy
Zmiany regulacyjne, rewolucja w płatnościach (głównie detalicznych), to wszystko zasługa fintechów, które masowo zaczęły wprowadzać innowacje do branży finansowej. Korzystają przy tym z silnego wsparcia nowych technologii, ale tak naprawdę jest to stan przejściowy, bo celem zmian jest realizacja filozofii embedded finance, czyli usług finansowych osadzonych w odpowiednim kontekście, np. w systemach księgowych. Obecnie największe wyzwanie dla tradycyjnych graczy na rynku to znalezienie się ze swoimi usługami w jak największej liczbie ekosystemów, których jednym z kroków w procesie jest wykorzystanie płatności, finansowania czy też rozliczania klientów. Już dzisiaj widzimy, że usługi które nie są dostępne w procesach zakupowych, np. do wykonywania płatności, po prostu nie są wykorzystywane przez klientów, bo z tej perspektywy są trudno dostępne.
Wysoki poziom cyfryzacji firm i nowoczesne usługi bankowe są faktem nie do podważenia, ale w obszarze open banking jest jeszcze naprawdę wiele do zrobienia. Za rogiem czeka już rozporządzenie FIDA (Financial Information Data Access), które mocno otworzy kolejne segmenty gospodarki, czyli de facto: dostęp do danych. To na nich będzie można budować nowoczesne usługi dla konsumentów i firm, co z czasem zredefiniuje wiele modeli biznesowych. Dane już teraz miały być nową ropą, ale są mocno rozproszone a dodatkowo mieliśmy ogromne problemy z przetwarzaniem ich w dużej ilości.
Teraz, w erze realnie funkcjonującej sztucznej inteligencji (AI), w połączeniu z otwartym dostępem do danych pochodzących z różnych gałęzi gospodarki, otwiera się ogromna szansa na przyspieszenie w cyfrowej rewolucji gospodarczej. Podkreślmy, że chodzi o dostęp klientów do ich własnych danych realizowanych przez nich za pomocą różnych narzędzi, które powstają i mają szanse powstać dzięki zmianom prawnym.
Firmy wiele sobie obiecują po technologii sztucznej inteligencji w obszarach usprawniania procesów księgowych, rozliczeń czy obiegu dokumentów. Faktycznie jest to przestrzeń, która w najbliższym czasie ulegnie znacznym zmianom na korzyść dla firm i ich pracowników.
- Jest to bardzo realny scenariusz ale jedno trzeba mieć na uwadze: AI nie zoptymalizuje procesów które nie są cyfrowe. Mam tutaj na myśli digitalizację faktur, czyli wykorzystanie technologii OCR, czy też automatyzację obsługi wyciągów bankowych, którą dostarcza właśnie Apfino – mówi Łukasz Rozlach i dodaje – krótko mówiąc: bez odrobienia pracy domowej z cyfryzacji procesów firmowych, nie będzie rewolucji technologicznej w firmach. Na pewno nie takiej, która skokowo może podnieść efektywność działania przedsiębiorstwa.
Innowacje finansowe na wyciągnięcie ręki
Płatności dla firm ciągle wymagają wiele pracy, dlatego fintech Apfino wkrótce zaprezentuje paletę nowych rozwiązań w tym obszarze. Również tych opartych o AI, ponieważ ten temat jest przez wydawców Apfino traktowany priorytetowo.
- Zaawansowane usługi automatyzacji dla biur rachunkowych bazujące na naszych licznych integracjach z różnymi podmiotami finansowymi oraz dostęp do kolejnych usług publicznych na platformie, to kierunek naszych działań. Jesień będzie obfitowała w premiery – już zapowiada Łukasz Rozlach.