O wspólnych projektach
Dyskusja ma być poświęcona głównie realizacji wspólnych międzynarodowych projektów infrastrukturalnych, gwarantujących bezpieczeństwo energetyczne regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Główne tematy dyskusji to zmiany wspólnej polityki rolnej UE, walka z korupcją i przestępczością zorganizowaną w państwach dążących do integracji z Unią, konsekwencje kryzysu finansów publicznych w państwach grupy PIGS (Portugalia, Włochy, Grecja, Hiszpania) dla całej strefy euro, szanse Europy na arenie geopolitycznej. Wśród sąsiadów Unii szczególna uwaga poświęcona zostanie Ukrainie.
Dyskusje dotyczyć też będą szerzej pojętej polityki międzynarodowej i międzynarodowemu bezpieczeństwu, propozycjom rozwiązania konfliktów regionalnych, w szczególności na Zakaukaziu, sytuacji Wspólnoty Niepodległych Państw. Debaty będą się odbywały również na forach tematycznych poświęconych m.in.: energetyce, innowacjom, zagadnieniom społecznym, ochronie zdrowia czy reformom państwa.
Gaz i paliwa
Główne tematy na forum energetycznym to: gaz ziemny jako paliwo przyszłości, perspektywa eksploatacji gazu niekonwencjonalnego i zmiany geopolityczne, jakie za sobą niesie, perspektywy i bezpieczeństwo energetyki jądrowej, inteligentne sieci przesyłowe.
Forum innowacji to dyskusje o pracach badawczo-rozwojowych, procesach komercjalizacji wyników badań naukowych czy gospodarce cyfrowej. Na forum ochrony zdrowia omówione mają zostać m.in. kwestie roli innowacji czy roli państwa i ubezpieczycieli prywatnych w tej dziedzinie. Z kolei kwestia Ukrainy, stosunki UE z Rosją, przyszłość strefy euro i wspólnej europejskiej dyplomacji to tematy planowane na forum "Unia Europejska i jej sąsiedzi".
W piątek, w ostatnim dniu forum, planowana jest konferencja ministrów gospodarki państw UE i krajów Partnerstwa Wschodniego.pap, ps