Krynickie forum to jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomiczno-gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej; miejsce, gdzie spotykają się i dyskutują prezydenci, premierzy, ministrowie, ekonomiści i przedsiębiorcy, nie tylko z Europy. W Krynicy od lat padały ważne deklaracje, powstawały nowe inicjatywy i nawiązywano nowe kontakty biznesowe. Temat przewodni tegorocznego Forum nawiązuje do wciąż powracających pytań o najlepszy model gospodarczy oraz o cele społeczeństw w kontekście kryzysu finansowego.
Komorowski i Josipović otworzą forum
Tegoroczne forum otworzą: prezydent Chorwacji Ivo Josipović oraz prezydent Bronisław Komorowski. Następnie w sesji plenarnej, poświęconej wyzwaniom stojącym przed światem w obliczu kryzysu, wezmą udział m.in.: komisarz ds. budżetu UE Janusz Lewandowski, wicepremier Ukrainy Walerij Choroszkowski, dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova oraz wicepremier i minister administracji publicznej i sprawiedliwości Węgier Tibor Navracsics.
6 września, ostatniego dnia Forum, do Krynicy ma przyjechać premier Donald Tusk. Będzie gościem specjalnym panelu "Kryzys demokracji – w poszukiwaniu przywództwa". Jego uczestnicy będą starali się odpowiedzieć na pytanie, czy demokracje są w stanie wyłaniać ludzi, którzy odpowiedzialnie i dalekowzrocznie mogą kierować państwami i instytucjami o globalnym zasięgu, zwłaszcza w sytuacji koniecznych i trudnych reform. Dyskutować o tym będą m.in.: minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, prezes PKN Orlen Jacek Krawiec oraz były komisarz UE ds. rozszerzenia Unii Guenter Verheugen.
Do Krynicy przyjadą też m.in.: prezes rosyjskiej Fundacji Efektywnej Polityki Gleb Pawłowskij, wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister środowiska Marcin Korolec, minister transportu Sławomir Nowak, minister skarbu Mikołaj Budzanowski oraz minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Gościem specjalnym ma być były prezydent Lech Wałęsa.
Sześć sesji plenarnych i ponad 100 paneli dyskusyjnych
W trakcie spotkania w Krynicy odbędzie się sześć sesji plenarnych i ponad 100 paneli dyskusyjnych, realizowanych w ścieżkach tematycznych: makroekonomia, biznes i zarządzanie, forum energetyczne, innowacje i zrównoważony rozwój, ochrona zdrowia, polityka międzynarodowa, Forum NGO i społeczeństwo, Unia Europejska i jej sąsiedzi, państwo i reformy oraz nowa gospodarka.
Obradom będzie towarzyszyło odbywające się równocześnie w Muszynie - miejscowości położonej niedaleko Krynicy - Forum Regionów. To spotkanie przedstawicieli władz regionalnych z krajów Europy z przedstawicielami administracji publicznej i Unii Europejskiej. Jest to miejsce spotkań samorządowców z biznesem, organizacjami samorządowymi i pozarządowymi, przedstawicielami ministerstw i agend rządowych.
Partnerami Forum są m.in.: Center for Transatlantic Relations, Centrum Razumkowa, European Forum Alpbach, Lo Spazio della Politica, NATO Watch, Open Europe, Oxford Research Group, The Vienna Institute for International Economic Studies, Center for Economic and Social Development. Patronem medialnym Forum jest Polska Agencja Prasowa.
ja, PAP