Organizacja debaty to efekt aktywności polskich europosłów ponad podziałami frakcyjnymi i partyjnymi, gdyż zarówno Jerzy Buzek jak i Jacek Saryusz-Wolski (wybrani z list Platformy Obywatelskiej – red.) są członkami Europejskiej Partii Ludowej, podczas gdy Zdzisław Krasnodębski (wybrani z list Prawa i Sprawiedliwości – red.) we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Gazociąg sprzeczny z planem dywersyfikacji
Poprzednia debata o rosyjsko-niemieckim gazociągu odbyła się w kwietniu. Stwierdzono wówczas, że pomysł rozbudowy istniejącego gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego jest sprzeczny z planem dywersyfikacji źródeł energii przyjętą przez UE, a sama inwestycja powinna być oceniania pod kątem zgodności z prawem konkurencji UE oraz trzecim pakietem energetycznym.
Nord Stream 2
Nord Stream 2, podobnie jak Nord Stream ma mieć przepustowość przynajmniej 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego z Rosji do Niemiec z pominięciem m.in. Polski. Do podpisania porozumienia w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2 doszło 4 września br. podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku. Umowę podpisały rosyjski Gazprom oraz europejskie koncerny: Shell, E. ON, OMV, BASF/Wintershall i Engie.