Według pierwszych obietnic obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn miało nastąpić już w styczniu tego roku. 19 lipca rząd po raz kolejny spróbuje znaleźć rozwiązanie problemu emerytur.
W poniedziałkowej "Gazecie Wyborczej" wskazano na trzech głównych przeciwników reformy emerytalnej w kształcie zaproponowanym przez prezydenta. "Prostego" obniżenia wieku emerytalnego nie chcą ministrowie Morawiecki, Szałamacha i Gowin. Minister finansów chciałby, aby do projektu ustawy wprowadzono zapis o obowiązkowym stażu pracy. Według wyliczeń rządowych ekspertów budżet państwa zaoszczędziłby w ten sposób trzy czwarte środków, szacowanych dla projektu prezydenckiego.
– Zupełnie nie dziwię się, że są rozbieżne opinie w gronie rządu pani premier – gdyby tam była jednomyślność w tej sprawie, to powiedziałbym, że to dowodzi bezmyślności – mówił Kołodko w "Faktach po Faktach". Dodał, że jeżeli w rządzie pojawiają się rozterki dotyczące tego projektu, oznacza to tylko, że są "tam ministrowie, którzy myślą".
Były wicepremier i minister finansów stwierdził, że w tej chwili trzeba pomóc parlamentowi, rządowi i prezydentowi wyjść z sytuacji wokół emerytur. Wskazał, że powinno się to zrobić zwłaszcza z punktu widzenia "obywatelskiego, długofalowego interesu". – Pomysłów jest wiele, bo rozwiązań także jest wiele, natomiast trzeba to widzieć w kontekście całościowym – powiedział i dodał, że trzeba rozważyć zwłaszcza pogodzenie zdolności ludzi do pracy z możliwościami finansowymi kraju.
Czytaj też:
Czy sprawa emerytur wreszcie się wyjaśni? Rząd zajmie się prezydenckim projektem