– To bardzo szkodliwa umowa. Jako Kukiz'15 od początku sprzeciwialiśmy się jej podpisaniu. PO, PiS i Nowoczesna zdradziły interes Polski. Zaleje nas niezdrowa żywność, która będzie szkodzić naszym dzieciom – oceniła Ścigaj, która dodała że dokument przyniesie także straty polskim rolnikom, przedsiębiorcom i konsumentom.
Ze słowami Agnieszki Ścigaj nie zgodził się Jarosław Krajewski, który przypomniał, że przed państwami członkowskimi jeszcze procedura ratyfikacji umowy i do czasu jej zakończenia obowiązywać będzie jedynie część handlowa, której bilans w ocenie Ministerstwa Rozwoju jest pozytywny dla naszego kraju. Równocześnie wskazał, że aby Polska mogła się w pełni związać zapisami CETA niezbędne będzie 2/3 głosów posłów i senatorów.
CETA podpisana
Przedstawiciele Unii Europejskiej oraz Kanady w niedzielę 30 października podpisali w Brukseli Kompleksową Umowę Gospodarczo-Handlową CETA. Dokument podpisali premier Kanady Justin Trudeau, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz premier pełniącej prezydencję w UE Słowacji Robert Fico.
Czym jest CETA?
CETA to kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między Unią Europejską a Kanadą, która razem z TTIP (umowa UE-USA) ma utworzyć transatlantycką strefę wolnego handlu (TAFTA). Według raportów, m.in. Krajowej Rady Izb Rolniczych, CETA może doprowadzić do zaniku małych gospodarstw w Europie, zdominować europejskie rynki żywnością GMO (Kanada to trzeci producent GMO na świecie) oraz wpłynąć na ceny skupu produktów rolnych, a także ryb.
Więcej o CETA w jednym z ostatnich numerów tygodnika "Wprost":
Czytaj też:
CETA kot w worku, czyli mutant