W komunikacie spółki poinformowano, że mimo wcześniejszych deklaracji, Polska Grupa Energetyczne w transakcji zakupu występuje jako jedyny oferent (wcześniej deklarowano udział na poziomie 60 proc. – red.). Państwowe przedsiębiorstwo zobowiązało się do samodzielnego zakupu następujących aktywów francuskiego koncernu nad Wisłą:
- Wszystkie akcje EDFPolska, która jest właścicielem w szczególności: 4 elektrociepłowni tj. Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, Elektrowni Rybnik;
- Wszystkie akcje EDF w ZEC Kogeneracja, która jest właścicielem 4 elektrociepłowni tj. Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.
Podpisanie ostatecznej umowy sprzedaży powinno odbyć się przed 26 lipca 2017 roku po uprzednim spełnieniu wszystkich warunków zawartych w umowie kupna put (ang, Put Option Agreement, POA – red.) Równocześnie zarząd spółki zdecydował, że do roku 2019 nie będzie wypłacana dywidenda. Zaoszczędzone w ten sposób środki mają posłużyć do sfinansowania zakupu aktywów francuskiego koncernu.
Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 roku.