Raport na temat branży turystycznej opublikowany został przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO, agencja Organizacji Narodów Zjednoczonych). Wynika z niego, że z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego śmiertelną chorobę COVID-19, straty od stycznia do maja 2020 roku wyniosły 320 miliardów dolarów.
„To ponad trzykrotność strat odnotowanych w dochodach z turystyki międzynarodowej podczas światowego kryzysu gospodarczego w 2009 roku” – poinformowała agenda ONZ.
Organizacja z siedzibą w Madrycie dodała, że liczba turystów zagranicznych globalnie spadła o 56 proc. W porównaniu do okresu styczeń-maj 2019, w tym okresie roku 2020 turystów było mniej o 300 milionów. To są porażające liczby.
UNWTO podała, że „wskaźnik zaufania ustalony przez UNWTO wykazuje historyczne najniższe wartości”. Ludzie wciąż nie podróżują na poprzednią skalę, bo boją się „odrodzenia się wirusa i ryzyka nowych blokad”.
W maju UNWTO szacowała, że spadek liczby turystów w 2020 roku osiągnie 60-80 proc. a straty wyniosą 1,2 biliona dolarów. Organizacja wyspecjalizowana ONZ uważa, że „zagrożonych jest 100-120 mln miejsc pracy w turystyce”.
Niedawno raport opublikowało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Wg organizacji ruch lotniczy odrodzi się (wróci do poprzedniego poziomu) nie wcześniej niż w 2024 roku. – Obecnie szacujemy, że poziom ruchu lotniczego z 2019 r. zostanie osiągnięty dopiero w 2024 r., czyli rok później, niż oczekiwaliśmy – powiedział dyrektor finansowy IATA Brian Pearce na konferencji prasowej.
Czytaj też:
Szansa dla polskiej turystyki jest teraz. Branża może zyskać dzięki COVID-19