Czytaj też:
Goodvalley: W przeciwdziałaniu zmianom klimatu chcieć znaczy mócWśród największych krajów pod względem zużycia węgla, które zobligowały się na COP26 do jego wycofania, znalazły się Polska, Wietnam i Chile. Najwięksi światowi użytkownicy węgla, czyli Stany Zjednoczone, Chiny, Indie i Australia nie zdecydowały się na podpisanie deklaracji.
Polska wycofa się z węgla do 2040
Zaangażowane kraje zobligowały się do nieinwestowania w nowe elektrownie zasilane węglem. Obiecały też wycofać się z energetyki węglowej w latach 2030 (bogatsze kraje) i 2040 (biedniejsze).
Dodatkowo 150 organizacji w tym G7, G20 i OECD zobowiązało się do odejścia od gospodarki opartej na węglu, a szereg banków postanowiło, że nie będzie finansować inwestycji w węgiel. Chiny, Japonia i Korea Południowa przestaną finansować energetykę węglową za granicą.
Połowa energii będzie czysta w 2040
Polityka Energetyczna Polski zatwierdzona na początku 2021 zakłada, że w 2040 roku ponad połowa zapotrzebowania na energię elektryczną zostanie pokryta ze źródeł nieemisyjnych w tym z farm wiatrowych na Bałtyku i zbudowanej do tego czasu elektrowni jądrowej.
Czytaj też:
Polska i setka innych krajów zobowiązały się podczas COP26 skończyć z wylesianiem. Padła data
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.