Nagły zwrot w sprawie Turowa. Jak podaje nieoficjalnie Onet.pl, Rada Ministrów pracuje nad uchwałą, która miałaby na celu wypłacenie Komisji Europejskiej aż 200 milionów złotych naliczonej kary. Jak wynika z ustaleń karę miałoby zapłacić nie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które od początku odpowiedzialne jest za negocjacje w sprawie kopalni Turów ze stroną czeską, a Ministerstwo Aktywów Państwowych.
„Rada Ministrów zobowiązuje Ministra Aktywów Państwowych do wykonania postanowienia Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 20 września 2021 w sprawie C-121/21. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia” – czytamy w projekcie ustawy, który trafił do konsultacji międzyresortowych.
„Wniosek wymaga wykonania”
W uzasadnieniu uchwały złożonej przez szefa KPRM Michała Dworczyka napisano m.in., że postanowienie TSUE dotyczące wniosku strony czeskiej w sprawie zaprzestania wydobycia w kopalni Turów „wymaga wykonania”. Jak informuje Onet.pl, przerzucenie odpowiedzialności za zapłacenie kar na Ministerstwo Aktywów Państwowych wywołał spór wewnątrz rządu. Rozmowy na ten temat mają zostać wznowione na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów.
Rzecznik rządu: Kar nie zapłacimy
Rzecznik rządu Piotr Müller zaprzecza jednak doniesieniom Onetu. – Uchwała Rady Ministrów (w tej sprawie – red.) jest obiegowo przyjęta i podtrzymujemy nasze stanowisko dotyczące sporu w sprawie kopalni w Turowie. Uchwała mówi wprost, że tych kar nie zapłacimy – powiedział w rozmowie z Interią. Jak dodał, rząd wskazał w niej również, że "zatrzymanie działań kopalni spowodowałoby zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju".
500 tys. euro dziennie
500 tys. euro dziennie za każdy dzień dalszego wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów – to kara, która na mocy postanowienia TSUE musi płacić Polska za niezastosowanie się postanowienia wiceprezes TSUE Rosario Silvy de Lapuerty z 21 maja 2021 r. o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych. Kara naliczana jest od dnia doręczenia Polsce postanowienia, czyli mniej więcej od 20 września tego roku.
Czytaj też:
Spór o Turów. „Rozwiązanie do końca roku albo rozmowy stracą sens”