Jednym z zasadniczych elementów ósmego już pakietu sankcji są limity cenowe na rosyjską ropę przewożoną do państw trzecich. Zaproponowany przez przewodniczącą Komisji Europejskiej ósmy pakiet sankcji obejmuje także m.in. zakaz eksportu kluczowych technologii wykorzystywanych w wojsku (jak komponenty lotnicze, elektronikę i substancje chemiczne) i zabronienie obywatelom państw Unii Europejskiej zasiadanie w radach nadzorczych rosyjskich spółek.
Reakcja na pseudoreferenda na wschodzie Ukrainy
Nie wszystkie propozycje spotkały się z aprobatą państw członkowskich. Na objęcie sankcjami rosyjskich brylantów nie zgodziła się Belgia – firmy z Antwerpii czerpią ogromne zyski z handlu diamentami. W dalszym ciągu nie udało się też wpisać na czarną unijną listę głównego propagandystę Kremla – patriarchę Cyryla.
Ósmą transzę restrykcji zapowiedziała w zeszłym tygodniu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w reakcji na aneksję części ziem Ukrainy przez Rosję. – Mobilizacja i groźby jądrowe, to kolejny krok w stronę eskalacji. Nie akceptujemy pseudoreferendów i żadnego typu aneksji terenów Ukrainy. Jesteśmy zdeterminowani, aby Kreml za to zapłacił – powiedziała 28 września przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Jak informuje RMF FM, jeśli żadne państwo nie wniesie sprzeciwu, sankcje wejdą w życie prawdopodobnie jeszcze w środę wieczorem po tym, jak zostaną opublikowane w unijnym Dzienniku Ustaw.
Czytaj też:
Rosja zaanektowała cztery ukraińskie regiony. Władimir Putin: Wyniki są ostateczne